Komentář - Většina pozorovatelů označuje vyvolání předčasných voleb za problém pro SPOZ, tedy i pro prezidenta, jenž je čestným předsedou této strany. Jenže to není vůbec pravda. Zeman zajistil své straně dva obrovské trumfy do nadcházející kampaně.
Nejrůznější komentátoři politického dění říkají, že by SPOZ potřebovala ještě několik měsíců na konsolidaci a přípravu pro volby. Nejlepší termín by tak podle nich byl termín voleb řádných. Při současné situace bude strana tratit. Není tomu tak.
Miloš Zeman totiž udělal dva zásadní kroky pro to, aby jeho strana v předčasných volbách uspěla. Zaprvé jmenoval vládu, která je z velké části složena z lidí aktivně podporujících a spolupracujících s SPOZ. Tato strana toho tak bude moci využít. A moc práce jí to nedá. Média totiž sama neustále omílají označení vlády jako "vláda zemanovců" či "vláda prezidenta Zemana." Ministři této vlády budou až do voleb den co den na očích veřejnosti a budou moct skrytě či veřejně propagovat program strany jim blízké.
Druhý zásadní krok, který Zeman učinil, byla jeho slova při vzniku současné vlády. Tvrdil, že vládu jmenuje kvůli tomu, aby tím zatlačil na sněmovní strany a vyvolal tak co nejrychleji předčasné volby. To se mu podle všeho podařilo a prezident může donekonečna opakovat, že to je jen a jen on, kvůli komu volby budou. Kdo jiný si pak může prezidentovy činy přivlastnit, než strana, která ho dostala na Hrad - SPOZ.
Proto ti, kdo říkají, že Zeman nechtěl dosáhnout rozpuštění sněmovny a tak vlastně prohrál, nemají pravdu. Miloši Zemanovi se podařilo převést pravici, protože ji rozhádal zevnitř a dotlačil ji přesně tam, kam chtěl. K předčasným volbám, ve kterých může jeho strana vytáhnout výše zmíněné trumfy.
Související
Peníze na Zemanovu kampaň údajně tekly z okolí Putina. Co na to Ovčáček?
Kmenta odhalil tikající bombu? Zeman nechává prorůstat organizovaný zločin do nejvyšších pater politiky, varuje
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák