Lány - V Lánech dnes kolem 10:00 začalo jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana k situaci v těžební společnosti OKD a Moravskoslezském kraji. Schůzky se účastní i premiér v demisi Jiří Rusnok a zástupci zaměstnavatelů v čele s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem.
Kdo se schůzky účastní ze Zemanova poradního týmu, který se schází pravidelně, nebylo možné podle zpravodaje ČTK na místě zjistit, neboť přijíždějící vozy měly zatmavená skla. Mezi prezidentovi poradce patří třeba Hanák, ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba nebo místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Tým vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).„Mě samozřejmě bude zajímat stanovisko, které řekli k řešení vlastníci, protože ti jsou prvně odpovědní. Navíc vlastník musí doložit, jaká bude časová etapa, určitě není problém rok 2013. Bude to velký problém roku 2014, určitě také ne začátku tohoto roku. Ale měli by říct, že například v závěru roku 2014 to bude 200, 300 nebo 500 zaměstnanců, zbytek půjde pracovat jinam," říká pro Český rozhlas před schůzkou Hanák. Hlavním tématem dnešní schůzky je situace v OKD a v celém Moravskoslezském kraji. Probírat se bude pravděpodobně strategie na první oficiální jednání mezi státem a OKD, které se uskuteční v úterý.Naděje na prodloužení těžbyRusnok řekl v pátek novinářům, že nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v dole Paskov do roku 2016.Firma NWR, která OKD vlastní, chce důl, v němž pracuje téměř 3000 horníků, uzavřít 31. prosince 2014, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl podle NWR fungovat do roku 2018.Takovou pomoc ale ve středu odmítla Rusnokova úřednická vláda, když oznámila, že nebude ani dotovat soukromého vlastníka, ani kupovat důl Paskov, aby jej provozoval stát. S vlastníky chce ale stát o pokračování těžby jednat.Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.Důl Paskov leží přibližně 20 kilometrů jižně od Ostravy a produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V současnosti Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Těžba je kvůli nízkým cenám uhlí nerentabilní.
Související
Důl Paskov končí. Měl poměrně krátkou, leč pohnutou historii
Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017
Důl Paskov , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 21 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 49 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák