Praha – Česká politika prochází velkými změnami. Podle filosofa Václava Bělohradského mizí tradiční osa levice-pravice a oslabují i tradiční politické strany, odbory a protestní hnutí. Oproti tomu však dochází ke zpolitizování soudní moci a posilování sociálních médií a nadnárodní korporace.
Osy pravice-levice se musíme dle Bělohradského vzdát, neboť politická scéna začíná připomínat spíše kaleidoskop. Je tedy možné, že se ANO Andreje Babiše spojí s ČSSD a možná i s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Jako kaleidoskop se projevily i ideje zastoupené v politice a samotní voliči, kteří už se neposunují mezi levicí a pravicí.
„Kdysi jsme byli zvyklí na programové ukotvení pravice = svoboda, podnikání, nízké daně a levice = solidarita, sociální stát. A tohle se všechno rozpadlo a vznikají takové kaleidoskopické útvary, obrazce, uskupení. Spolupracují strany, jejichž programové ukotvení je těžké pochopit, ale asi to jinak nejde," uvedl Bělohradský v Otázkách Václava Moravce.
V pořadu však projevil nadšení z oslabení tradičních stran čerstvý poslanec za ANO Martin Stropnický. Tyto strany měly prostor se změnit, ale nevyužili toho, na což u voleb doplatily. Ostatně nedůvěra v zaběhnuté strany jej přesvědčila ke vstupu do hnutí ANO, které dle Stropnického upřednostňuje zlatou střední cestu.
Bělohradský se však o ANO vyjádřil nelichotivě. Toto hnutí totiž usilovalo o hlasy i skrze kritiku tradičních politických stran, které se údajně jen hádají: „ten pocit je ve skutečnosti určitá optická iluze, protože až hnutí ANO bude muset řešit ty reálné problémy, tak se také bude hádat." V tom, že se strany nedokázaly poučit ze svých chyb, však se Stropnickým souhlasí.
Související
ČSSD a zelení vyšlou filozofa Bělohradského do senátních voleb
Éra velkých stran prý definitivně skončila. Co bude dál?
Václav Bělohradský , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 57 minutami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 1 hodinou
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 3 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Zdroj: Jan Hrabě