Praha - Andrej Babiš na post ministra vnitra nominoval Davida Ondráčka z Transparency International. To vyvolalo bouřlivé reakce. Zatímco zástupce neziskového sektoru Matěj Hollan tuto nominaci schvaluje, Petr Štěpánek z ODS to zásadně odmítá.
Transparency International stejně jako Matěj Hollan participují na projektu Rekonstrukce státu. Proto Hollan okomentoval nominaci svého kolegy z neziskového sektoru za boží. "Je to chytrý neideologický pragmatik, který má současně všech pět pohromadě, jeho organizace je ve válce s Tomiem Okamurou, nebojí se politiky natírat, nebojí se řešit kauzy jako DPP a zároveň se neštítí s politiky otevřeně spolupracovat," uvedl.
Naopak vlivná hradecký občanský demokrat Petr Štěpánek nominaci člověka z neziskového sektoru odmítá. "Klausovy nejčernější vize o NGOismu se naplňují v praxi. Babiš navrhuje Ondráčku na ministra vnitra. Co je na tom špatně? V demokracii je normální za něco a někam kandidovat, vyhrát a pak vládnout. Nikoli nikam nekandidovat, nevyhrát a vládnout," poznamenal k Ondráčkově nominaci.
NGOismus vychází z anglické zkratky pro nevládní organizace. Podle Václava Klause je to způsob politiky založený právě na neziskovém sektoru a občanské společnosti. Předchůdce Klause Václav Havel tuto politiku naopak vítal.
Související
Minářovo hnutí Lidé PRO končí, kandidovat nebude
Minářovo hnutí se jmenuje Lidé PRO, spolupracuje s ním Ondráčka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 5 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.
Zdroj: Jakub Jurek