Rána pro ODS: Pospíšil opouští stranu v době, kdy se pokouší o obrodu

Praha - Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes opustil ODS. Zdůvodnil to ztrátou důvěry. Poslanecký mandát si Pospíšil ponechá, potvrdil na dotaz ČTK. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy není šťastné, že Pospíšil opouští stranu v době, kdy se pokouší o obrodu. Exministrovy důvody mají podle Fialy osobní i politické pozadí.

Pospíšil byl dlouholetým regionálním šéfem ODS v Plzeňském kraji, po několik volebních období poslancem a od roku 2012 také krajským zastupitelem za ODS. Na nedávném kongresu strany kandidoval na post prvního místopředsedy ODS, nakonec ale neuspěl ani v boji o funkci řadového místopředsedy. Pro kandidaturu na jednu z předních pozic ve straně se rozhodl po parlamentních volbách, kdy 36 procent preferenčních hlasů v Plzeňském kraji. Uspěl také v předchozích krajských volbách v roce 2012. Plzeňský kraj byl jediný, kde ODS vyhrála krajské volby.

"Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít," oznámil Pospíšil ve stručném tiskovém prohlášení.

Fiala uvedl, že se s Pospíšilem ve středu setkal a o důvodech jeho odchodu obsáhle mluvili. "Jsou dlouhodobé, mají osobní i politické pozadí, proto je jeho rozhodnutí v tuto chvíli nezměnitelné," uvedl v tiskové zprávě Fiala. Není podle něho šťastné, že ODS právě nyní opouští výrazný představitel, který se významně podílel na politice strany v posledním desetiletí.

Pospíšil vystoupí taky z poslaneckého klubu ODS a bude nezařazeným řadovým opozičním poslancem. Počet členů klubu se tak ztenčí na 15. "Dál budu hájit program, za který jsem byl v Plzeňském kraji zvolený," řekl Pospíšil. Zdůraznil, že nepřechází do jiné politické strany a ani takovou nabídku nemá.

Exministr, který se angažuje ve správní radě Nadace Jana a Medy Mládkových, prý má nabídku externí bezplatné spolupráce od Hany Marvanové, která se má stát náměstkyní nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO 2011).

Neunesl porážku?

"On o tom dlouho uvažoval. Vzhledem k tomu, že ODS dostala ve volbách jen pár procent a takhle se zachová k člověku, který tam jako jeden z mála dokáže získávat hlasy, který jí jako jediný vyhrál krajské volby, nelze se mu divit," řekl pro server iHned.cz člen plzeňské ODS a Pospíšilův spojenec Roman Jurečko.

Právě spojení se "zákulisním hráčem" Jurečkem Pospíšilovi jeho kritici předhazovali. Sám Jurečko zatím v ODS zůstává. "Pro mě se nic nemění, já ve straně budu i nadále," dodal.

"Je škoda, že Jiří Pospíšil neunesl svoji porážku. Každý politik musí umět i prohrávat. Svými kroky po kongresu dává za pravdu těm, kteří mu svůj hlas nedali," řekl místopředseda strany Martin Kupka, který je ve vedení od lednového kongresu.

Bývalý ministr uvažoval o odchodu z ODS po lednovém stranickém kongresu, na kterém neuspěl v boji o místopředsednický post. Volba se tehdy protáhla až do noci. Odpůrci Pospíšila ji blokovali. Vyčítali mu, že není týmový hráč. V jednu chvíli se neúspěšně snažili i snížit počet místopředsedů, dodává web CT24.

Po několika kolech, kdy nebyl nikdo zvolen, se nakonec Pospíšil kandidatury vzdal: "Nabídku opět podstoupit tuto veselou volbu nepřijímám a odmítám." Podle některých členů ODS ale bylo nezvolení místopředsedou i pomstou za reformu justice. "Nejsem uražený, nejsem zklamaný. Beru to jako vůli kongresu. ODS nestojí o moje služby," komentoval svůj neúspěch.

Související

Jiří Pospíšil

Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance

Jiří Pospíšil (TOP 09) si k funkci náměstka pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch nechá i mandát a plat europoslance, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN). Odměnu za funkci v Praze pošle zvířecím útulkům. V kumulaci funkcí problém nevidí. Také se vzdá postu předsedy správní rady Musea Kampa, nechce vyvolávat dojem střetu zájmů, dodal.

Více souvisejících

Jiří Pospíšil ODS

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Boris Šťastný

Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jediným členem vládního kabinetu, který se musel podřídit zákonu o střetu zájmů. Poslanec Boris Šťastný (Motoristé), jenž se stane ministrem sportu, prevence a zdraví, v pátek oznámil, že přerušuje živnost. 

před 1 hodinou

Vánoce, ilustrační fotografie.

Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék

Advent se dnes nese ve znamení pečení cukroví, svařeného vína a punče, a tedy i vůně skořice, hřebíčku, badyánu nebo třeba vanilky. Vánoční koření má dlouhou a zajímavou historii. Zatímco dnes nám provoní a dochutí sváteční okamžiky, dříve sloužilo třeba jako lék.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?

Do vlády vstupují lidé, kteří v minulosti selhávali při zvládání krizí a opakují vzorce řízení, jež zemi oslabovaly ve chvílích největší potřeby. Kabinet zároveň doplňují politici s vazbami na osoby inklinující k neonacismu, což ohrožuje samotné hodnotové základy státu. Účast expertů bez exekutivních zkušeností pak posiluje riziko odklonu od evropské orientace a erozi institucí právního státu.

včera

včera

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení

Opoziční venezuelská vůdkyně Maria Corina Machadová, nositelka Nobelovy ceny za mír, podnikla odvážnou třídenní cestu v přestrojení, aby dorazila na ceremonii do Norska. S pomocí paruky a převleku se jí podařilo proklouznout přes 10 vojenských kontrolních stanovišť ve Venezuele. Po moři přeplula Karibské moře v rybářské lodi, odkud byla následně eskortována do Osla letadlem zajištěným americkou stranou.

včera

Slovenští poslanci se poprali a pohádali

VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje

Čtvrteční zasedání slovenského parlamentu, které pokračovalo dlouho do noci, se zvrhlo v divoký sled hádek, vulgarismů a fyzických potyček. Mnozí komentátoři i opoziční poslanci se shodují, že jednání přesáhlo veškeré meze důstojnosti, jakou si málokdo pamatuje i z dob mečiarismu. Den poté, v pátek, už poslanci začali jednání výzvami k omluvě, které žádá jak koaliční Smer, tak opoziční Hnutie Slovensko.

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti

Ukrajinské síly v pátek oznámily významný úspěch, když znovu dobyly dvě osady v severovýchodní Charkovské oblasti. Armádní sbor Khartia uvedl na sociálních sítích, že osvobozeny byly Kondrašivka, Radkivka a jejich okolí, a také několik čtvrtí v severní části Kupjansku. Tento klíčový železniční uzel přitom Rusko nárokovalo jako dobyté v minulém měsíci. Podle ukrajinské armády se v oblasti podařilo obklíčit několik stovek ruských vojáků.

včera

včera

Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil

Česko se v pátek odpoledne rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, který na den přesně před týdnem podlehl vážné nemoci. Bylo mu 55 let. Neveřejného smutečního obřadu se zúčastnilo mnoho kolegů zesnulého a dalších osobností tuzemského šoubyznysu. V lednu se ještě uskuteční benefiční koncert v pražské O2 areně. 

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027

Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

Aktualizováno včera

včera

včera

Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy

Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy