Praha – Nová ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová slíbila, že důchody v nejbližší době porostou. Kde na to ale ministerstvo vezme peníze, zatím není jisté.
„Kdyby ta valorizace měla být tak, jak probíhala v předchozích letech, když nepočítám vládu Petra Nečase, tak to vypadá, že by to mělo být pro jednotlivého člověka asi okolo 230 korun na měsíc plus minus," vysvětlovala na Radiožurnálu svoje plány nová ministryně.
Zvýšení by se důchodci mohli dočkat od ledna 2015. Ministerstvo bude ale potřebovat asi 5 miliard, aby zvýšení pokrylo. „To je příliš velký detail, protože tohle to je skutečně na jednání v celé koalici, v celé vládě, to není určitě částka, kterou může ušetřit sám resort práce a sociálních věcí," neví zatím Tominová, kde peníze vezme. Dodala ale, že se budou muset hledat v celém rozpočtu jako v celku.
Kromě důchodů by se od ledna 2015 mohlo měnit i porodné. „V dnešní době na něj máte nárok jenom v případě prvního dítěte, ale zároveň na něj má nárok jenom rodina, která má příjmy do 2,4násobku životního minima, což znamená, že je to pro rodiny poměrně chudé," uvedla ministryně. Chce proto, aby se hranice posunula a aby na porodné dosáhly i rodiny se středními příjmy.
Kromě toho by se mohlo vyplácet porodné i na druhé dítě. „Já osobně bych se přikláněla k názoru, že na druhé dítě to může být méně," vysvětlovala Tominová.
Ministerstvo ale zatím nemá propočty a proto nedokáže říct, kolik by porodné za dalšího potomka mělo být.
Související
Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD
Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí
Michaela Marksová-Tominová , důchody , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
včera
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
včera
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
včera
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
včera
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě