Praha - Proč to stále dělají? Řeč je o státních úřadech, které by podle zákona o svobodném přístupu k informacím, měly na žádost občana zaslat informace například o tom, který úředník dostal jakou odměnu. Sami politici pak dávají prostor k vytváření mediálních senzací, které tak rádi kritizují.
I ministr Toman měl svou Janu Nagyovou. To hlásá server lidovky.cz, který de facto detektivní prací vypátral, že velmi slušnou odměnu 250 tisíc korun, kterou Toman schválil, dostala jeho šéfka kanceláře. Tedy žena na podobné pozici, jakou byla pro Nečase Jana Nagyová.
Onou ředitelkou kanceláře ministra je Zdenka Ehlová, kterou si na úřad přivedl Toman, a pracovala tam s ním sedm měsíců. Následně si ji vzal exministr zpět na Potravinářskou komoru. Její měsíční plat přitom činil 76 tisíc korun. Odměnou, kterou odklepnul Toman, si tak v podstatě polepšila o 35 tisíc měsíčně.
Na jednu stranu by se dalo říci, že se jedná o standardní odměnu, která navíc, jak vše vysvětluje podle lidovky.cz Toman, supluje případnou náhradu mzdy v případě, že by byla po nástupu nového ministra Ehlová vyhozena.
Jenže to by se kolem toho nesměly dělat takové tajnosti. Úřad nejprve odmítl informaci o tom, kdo konkrétní odměny rozdané odcházejícím ministrem dostal. Až na druhý pokus se serveru podařilo získat obecnou informaci: "Odměna ve výši 250 tisíc korun (schválena dne 22. 1. 2014, pozn. red.) byla poskytnuta jedné osobě zařazené ve funkci ředitele odboru podobu sedmi měsíců, s platem 76 tisíc korun měsíčně."
Teprve detektivní prací novinářů se podařilo dojít ke jménu Ehlové. Kdyby ho přitom ministerstvo sdělilo rovnou, nešlo by nejspíš o takovou senzaci, jako když se to jméno nejprve snažili utajit.
Související
Evropská komise ukončila řízení ohledně Tomanova střetu zájmů bez sankce
Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
před 2 hodinami
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
před 3 hodinami
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
před 4 hodinami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 5 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 6 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 7 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 8 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 9 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 10 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 10 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 11 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 12 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 12 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 13 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 14 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 15 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě