Babišovo hnutí v problémech. Kdo bude muset odstoupit?

Praha - Babišovo hnutí ANO se začíná potýkat s řadou závažných problémů. Podle informací MF Dnes naráží Babiš na to, že strana není založena na hierarchii jako firma, ale že se lidé hlásí o svá práva. Sám prý také přiznává, že v hnutí spory opravdu jsou.

Podle deníku má hnutí tři konkrétní problémy, které se jmenují Telička, Kasl a Válková. Babišovi navíc nesedí ostrý styl Válkové, ani její první náměstkyně a buď ona, nebo ministryně, bude muset ve funkci zřejmě skončit.

Válková se navíc netají tím, že pokud by slovenský soud uznal Babišovu spolupráci s StB, mělo by si hnutí zřejmě hledat jiného předsedu. Několikrát to prý řekla i před Babišem na jednání poslaneckého klubu.

Mezi Babišem a Válkovou se navíc nedávno otevřel další spor, kvůli bývalé manažerce na Ředitelství silnic a dálnic Miloslavě Pošvářové. Ta skončila na ministrerstvu dopravy poté, co ji ministr dopravy Prachař údajně pomlouval před Válkovou. 

"To, že se Pošvářová informace z důvěrného rozhovoru dozvěděla, dává Babiš podle zdrojů z ANO za vinu Válkové nebo její náměstkyni Haně Marvanové, pro kterou Pošvářová nyní pracuje jako poradkyně," píše MF Dnes.

Babiš spory připouští

Nejsou to však jediné rozpory uvnitř koaliční strany. Poslancům, šéfům oblastních organizací ani řadovým členům ANO se podle deníku nelíbí způsob, jakým si známé osobnosti, přivedené Andrejem Babišem, diktují kandidátky. Ilustruje to například sestavením kandidátky pro evropské volby Pavlem Teličkou. Členům strany totiž vadí, že si tam prosadil své bývalé spolupracovníky a jejich podněty ignoroval.

"Rozhodně mi tento způsob nekonvenoval a nejsem sám. Ale bylo to rozhodnutí předsednictva. Nejsem šťastný ani z toho, že zatím nevidím žádný program," sdělil deníku poslanec Ivan Pilný.

Teličkův postup také kritizoval kandidát hnutí ANO na pražského primátora Jan Kasl, tomu je ale v Praze vyčítáno to stejné. "Pana Kasla jsem oslovil, aby hledal lidi mimo pražské organizace. Rozumím tomu, že naši členové jsou podráždění, protože údajně oslovil lidi, kteří se jim nelíbí, ale já myslím, že je tam více šumu než reality," dodává šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který připuští, že spory v jeho straně opravdu zavládly.

Související

Andrej Babiš

Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda

Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.

Více souvisejících

Andrej Babiš Helena Válková (ANO) Jan Kasl

Aktuálně se děje

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

včera

včera

včera

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

včera

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

včera

včera

včera

12. června 2026 21:08

12. června 2026 19:52

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy