Praha - Státním zaměstnancům včetně učitelů by měly příští rok stoupnout platy o 3,5 procenta. Vláda dnes schválila výdajové rámce rozpočtu, který se zvýšením výdělků počítá. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odborová konfederace podle svého předáka Josefa Středuly růst o 3,5 procenta vítá. Požaduje ale, aby se s přilitím peněz zvýšily i tarifní tabulky, aby přidáno dostali všichni pracovníci veřejného sektoru. Policejní a hasičské odbory považují ale přidání za nedostatečné.
Ministerstvo financí navrhovalo původně růst o 2,5 procenta. Šéf resortu Andrej Babiš (ANO) řekl, že ministři budou muset šetřit na provozních nákladech. "Budu je tlačit, aby rozkryli provozní základy," uvedl Babiš. Podle ministra je asi 20 až 30 produktů, které by se mohly nakupovat centrálně. Centrálně chce Babiš také prodávat nepotřebný majetek státu.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) médiím řekl, že by chtěl, aby se platy policistů a hasičů navýšily víc než jen o 3,5 procenta. Babiš k tomu podotkl, že Chovanec odcházel z dnešního jednání vlády ale "celkem spokojený".
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) původně pro pracovníky veřejných služeb požadovala růst platů o pět procent. Její předák Josef Sředula dnes ČTK řekl, že s tímto požadavkem sice centrála šla do vyjednávání, počítat ale prý musela i s jinou variantou. "ČMKOS výsledek vítá, pokud tato 3,5 procenta přijdou do jednotlivých platů jednotlivých zaměstnanců. Očekáváme, že vláda upraví své nařízení o platových poměrech, takže se změní tarifní tabulky," uvedl Středula. Pokud by se podle něj tarify nezvýšily, hrozí, že "si peníze rozdělí jen někteří" a přidáno nedostanou všichni pracovníci. To by pro odbory bylo neakceptovatelné, dodal šéf ČMKOS.
Podle policejních a hasičských odborů je schválený růst platů nedostatečný. "Příslib ministra (vnitra Chovance) pro policisty a hasiče byl trochu odlišný od toho, co bude obecně přidáno všem zaměstnancům státu," podotkl předseda odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter.
"Domnívám se, že to je nedostatečné," uvedl i místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petr Tomek. Podle něj bylo přislíbeno rychlejší dorovnání reálného výdělku na úroveň z roku 2010, kdy policisté a hasiči kvůli vládním úsporným škrtům přišli o desetinu příjmu. Odboráři proto chtějí podporovat Chovancovy snahy o vyšší přidání policistům a hasičům.
Podle premiéra se vláda navýšením platů snaží alespoň částečně kompenzovat pokles příjmů, který v minulosti prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Je třeba ale brát v potaz možnosti státního rozpočtu, uvedl Sobotka.
Vláda dnes schválila výdajové rámce rozpočtu na následující léta. Podle ministerského předsedy rozpočet na příští rok bude počítat také s už dřív schválenou valorizací penzí i s navýšením odvodů zdravotního pojištění od státu za děti, důchodce či nezaměstnané.
Související
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
před 1 hodinou
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
před 2 hodinami
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
před 3 hodinami
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
před 5 hodinami
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 6 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 7 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 8 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 10 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
Francouzské úřady od začátku letošního léta zadržely téměř pět set lidí podezřelých ze zakládání lesních požárů. Policie v souvislosti s vlnou požárů, která zasáhla zemi během rekordních veder, zadržela celkem 474 osob, mezi nimiž je i 183 nezletilých.
Zdroj: Libor Novák