Praha - Svérázné řešení koaličních sporů o osobě příštího českého eurokomisaře dnes navrhl šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Českého zástupce v komisi by si podle něj mohl vybrat sám nový šéf Evropské komise. Že je to možná varianta, připustil po jednání vlády i ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).
"Možná by bylo nejlepší, kdyby předseda komise si vybral, že mu dáme na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali," poznamenal Babiš s úsměvem.
Nemyslí si ani, že by to byl projev bezradnosti české vlády přenechat rozhodnutí o novém českém eurokomisaři na příštího předsedu Evropské komise. "Česká vláda není bezradná. My máme jasný návrh, pana Teličku," řekl Babiš novinářům při příchodu na podvečerní jednání koaliční rady, která má o otázce nominace na budoucího českého eurokomisaře diskutovat.
"Samozřejmě, že je přípustná i varianta, že bychom nechali vybrat šéfovi Evropské komise, že by si možná i on sám mohl říct o více kandidátů, to se vůbec nedá vyloučit, protože tato věc už byla také v minulosti zmíněna," uvedl zase Dienstbier, podle něhož by komise měla zohledňovat i výsledky eurovoleb.
Asi nejdůležitější ale podle něj bude oblast, které se bude český zástupce věnovat. V ní je zatím v koalici docela shoda. Koaliční strany zatím diskutovaly o pěti možných portfoliích - dopravě, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovacích, vnitřním trhu a energetice.
O poznání větší rozpory panují, pokud jde o personální obsazení postu. ČSSD navrhuje bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličku a lidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou. Babiš dnes řekl, že sociální demokraté již obsadili řadu důležitých funkcí v zemi a Telička je podle něj navíc nejlepší kandidát.
Při příchodu na koaliční radu ale zástupci jednotlivých vládních stran trvali na svých původních kandidátech. Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil, že příštím eurokomisařem by měl být bývalý člen vlády. "To splňuje náš kandidát pan Mertlík. Nemáme kam ustupovat a není k tomu důvod," zdůraznil místopředseda ČSSD. Ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka ani Babiš tuto podmínku ale nesdílejí.
Nový eurokomisař nahradí Štefana Füleho, který se věnoval sféře rozšiřování EU. Lidovci věří, že Roithová na kandidaturu kývne. "Potřebujeme silnou osobnost, člověka, který bude výrazný, nikoliv jako tomu bylo dosud," řekl pro Českou televizi šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Požadavek na silnou osobnost zazněl i z Hradu, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček prohlásil, že ČR by do Bruselu "rozhodně neměla vysílat šedou myš". Za přijatelný kompromis při hledání eurokomisaře Roithovou nedávno označil sám Miloš Zeman.
"Asi by nebylo dobré, kdybych byl eurokomisařem pro nějaký obor, který je úplně mimo mé životní zkušenosti a sféru zájmů," uvedl nedávno Mertlík v Interview ČT24.
"My tady už navenek komentujeme své případné kandidáty způsobem, který snižuje jejich váhu. Ani slovem jsem se neotřel ani o paní Roithovou, ani o pana Mertlíka, myslím, že je to velmi nešťastné," prohlásil 30. května v ČT Telička, který své členství v KSČ považuje za největší životní chybu. "Jsem nazýván lobbistou, ale naše podnikání bylo strategické poradenství. Kdybych měl vzít 100 procent naší činnosti, mohlo být lobbování v jednotkách procent," reaguje Telička na kritiku. Je přesvědčen, že lobbování se nevyhnula ani řada dalších, ať už z pozice politika, nebo podnikatele, včetně Mertlíka.
Související
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
Andrej Babiš , Jiří Dienstbier ml. , eurokomisaři
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
před 1 hodinou
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
před 2 hodinami
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
před 3 hodinami
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
před 4 hodinami
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
před 6 hodinami
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 7 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 8 hodinami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 10 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 11 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 12 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 14 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
Západní Afrika prošla před více než deseti lety nejhorší a nejkomplexnější epidemií eboly na světě. Přeživší Patrick Faley na toto období vzpomíná s těžkým srdcem, když pro BBC popisuje, jak pohřební tým odvážel těla osmi jeho přátel v pytlích, zatímco on sám jako jediný z této skupiny zůstal naživu. Současné události v Demokratické republice Kongo, kde zdravotníci svádějí boj s novým ohniskem nákazy, vyvolávají u pamětníků tehdejší krize děsivé vzpomínky a otevírají otázky, jaké ponaučení si lze z minulosti odnést. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si nynější vlna v oblasti východního Konga vyžádala již přes 170 lidských životů.
Zdroj: Libor Novák