Poslanci se do práce příliš nehrnou. Podívejte se na toto

Praha - Čeští poslanci nemají zrovna dobré jméno mezi lidmi. Na to jaký berou plat se příliš nepředřou, dokazuje to i účast na hlasováních za poslední půl rok. Podívejte se, kdo nejčastěji absentoval.

Čeští poslanci, k pětapadesáti tisícovému platu dostávají až 40 tisíc na reprezentaci, dopravu a stravování, a to se přitom ve Sněmovně nají za hubičku. Přesto se mnozí z nich do práce zrovna nehrnou. Vyplývá to z výsledků jejich účasti na hlasování za poslední půlrok.

Po odchodu z vlády to vypadá, že ODS vyklízí pozice i ve Sněmovně. Ze sedmi parlamentních stran hlasovalo jejích 16 poslanců nejméně. Jako problém to ale nevidí. "Mnoho těch hlasování je ryze formálních. Když chceme hodnotit poslance, musíme hodnotit i to, jak často vystupuje, kolik podal návrhů," hájí se předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

V porovnání s ostatními předsedy poslaneckých klubů podal ale právě Stanjura návrhů zákonů nejméně - pouhé 4. Docházku ODS ale podle něj poškodil i bývalý člen Jiří Pospíšil, který často chyběl. "Hlavním důvodem byly mé zdravotní problémy s krční páteří," vysvětluje Pospíšil.

Zdravotní problémy a k tomu povinnosti na ministerstvu trápily i ministra vnitra Milana Chovance, který chyběl nejčastěji. "Tak já jsem za poslední 4 měsíce, byl bohužel dva měsíce v nemocnici. Teď už jsme několik týdnů zdráv a fit, do sněmovny samozřejmě chodit budu," říká ministr vnitra.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chyběl kvůli cestám. Stejnou omluvu měl i třetí největší absentér Karel Schwarzenberg, který přišel jen zhruba na každé třetí hlasování.

Čtvrtou nejhorší docházku měl ministr zemědělství Marian Jurečka. "Počítal jsem s tím, protože jsem se chtěl teď do srpna věnovat hodně ministerstvu," obhajuje se ministr.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit

Poslanecká sněmovna v pátek v závěrečném hlasování schválila novelu stavebního zákona. Tato klíčová legislativní změna má podle ministerstva pro místní rozvoj za cíl zásadně zrychlit a zjednodušit povolovací procesy v Česku, omezit roztříštěnost řízení, zkrátit průtahy a posílit právní jistotu stavebníků, obcí i investorů. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Lubomír Zaorálek Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky

Počasí v Česku se oteplovalo už v závěru uplynulého týdne a tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. Maximální teploty budou opět dosahovat tropických hodnot, očekávají se ale i bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

11. července 2026 21:56

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

11. července 2026 21:01

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

11. července 2026 19:58

Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště

S Kennedyho centrem to nakonec nevyšlo, ale na jiná místa se jméno úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa daří protlačit. Šéf Bílého domu má momentálně radost z toho, že po něm bylo pojmenováno jedno z letišť ve Spojených státech. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy