Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby se koalice příští týden shodla na jménu kandidáta na nového českého eurokomisaře. Sociální demokracie i nadále trvá na svém kandidátovi, kterým je bývalý ministr financí Pavel Mertlík. ANO nově nominovalo ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou. O nominaci bude v pondělí jednat koaliční rada.
"Rád bych příští týden jel do Bruselu s jedním jménem a uvidíme, kam do té doby dospějeme z hlediska vyjednávání o portfoliu pro Českou republiku," řekl novinářům Sobotka. Podle něj ČR nyní vyjednává o obsazení evropského komisaře pro průmysl, dopravu či evropské fondy.
O českých preferencích dnes Sobotka telefonicky jednal s francouzským socialistickým prezidentem Françoisem Hollandem. Paříž usiluje o řízení některého z klíčových resortů, například vnitřního trhu.
ANO původně navrhlo na komisaře lídra své kandidátky do Evropského parlamentu a bývalého lobbistu Pavla Teličku, nyní ale svou nominaci změnilo.
Předseda hnutí a vicepremiér Andrej Babiš se domnívá, že by ČR mohla být s nominací ženy úspěšnější. "Paní Jourovou jsme nominovali, i když je to ztráta pro hnutí. (Jean-Claude) Juncker (pravděpodobný budoucí předseda Evropské komise) si přeje ženu, tak máme skvělou ženu, která nás bude dobře reprezentovat," řekl ČTK Babiš.
Podle bruselského tisku bude Jean-Claude Juncker potřebovat nejméně devět žen - přesně tolik, jako má současná Barrosova komise. Podle zpravodaje ČT v Bruselu Bohumila Vostala dokonce Juncker obdržel od dosluhujících devíti eurokomisařek výzvu, aby v jeho týmu zasedlo žen nejméně deset.
"Záleželo by, jakou bychom vyjednali agendu. Přijala bych tu nabídku, kdyby to byla agenda mně blízká, což je především regionální politika, ale i otázky administrativy a vztahů s Evropským parlamentem. Myslím, že bych mohla zvládnout i některé další agendy," řekla Jourová v České televizi.
Kdo by případně Jourovou v čele ministerstva pro místní rozvoj nahradil, nechtěl Babiš říct. Poznamenal ale, že už má v této věci jasno.
Lidovci původně usilovali o bývalou europoslankyni Zuzanu Roithovou. Ta ale nominaci odmítla a navrhla za sebe zkušeného evropského úředníka Petra Blížkovského. "Dva roky mi trvalo, než jsem si přečetl všechna pravidla a než jsem si uvědomil, co je a není důležité. Brusel, jako zavedená instituce s různými institucionálními hrami a tak dále, má spoustu pravidel. A mně chvilku trvalo pochopit, jestli jsou důležitá, anebo tam jsou, protože je někdy někdo napsal. Na otázku, zda už Bruselu rozumím, bych řekl, že před krizí jsem všechno přečetl, ale neměl jsem to osahané. Po krizi už si troufám říci, že to celkem umím," uvedl například Blížkovský pro ekonom.ihned.cz.
Související
Zemřel bývalý italský eurokomisař Frattini, byl u vstupu ČR do Schengenu
Eurokomisař Hogan porušil opatření proti covidu a končí
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
před 1 hodinou
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
před 2 hodinami
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
před 3 hodinami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
včera
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
včera
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
včera
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
včera
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
včera
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
včera
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
včera
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
včera
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
včera
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
včera
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
Ukrajina v uplynulých hodinách čelila dalším ruským útokům, které nepřežili nejméně dva lidé. Zemí ale mnohem více otřásla tragická bilance pátečního útoku na obchodní centrum ve městě Kryvyj Rih. Potvrzeno je nejméně 16 obětí, stále jsou však evidováni nezvěstní.
Zdroj: Lucie Podzimková