Šedivá: soudkyní díky ministryni a 19 let staré zkoušce

Praha - V době, kdy se bývalá poslankyně Hana Šedivá ucházela o funkci soudkyně, nesplňovala všechny podmínky, které na budoucí soudce zákon klade. Jak zjistilo Rádio Česko a server iHned.cz, k funkci soudkyně jí pomohl až rychlý podpis ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.

Aby Šedivá splnila všechny zákonné podmínky pro jmenování soudkyní, uznala jí ministryně Kovářová zkoušku komerčního právníka z 17. prosince 1991 za odbornou justiční zkoušku až letos 14. května. Tedy až v den, kdy sama odeslala návrh na jmenování nových soudců prezidentu Václavu Klausovi.

„V případě zkoušky komerčního právníka zákon říká, že zkouška musí být uznána. Nevím, proč to tak zákon říká, nebyla jsem u toho, když vznikal," uvedla na dotaz Rádia Česko Šedivá.

Správná formulace v zákoně ovšem zní, že ministr spravedlnosti zkoušku komerčního „může uznat". Pokud by tedy Kovářová zkoušku 14. května neuznala, nemohla by se Šedivá stát soudkyní.

Oficiální žádost přitom Šedivá doručila Městskému soudu v Praze 19. dubna. V té době jí tedy nezbytné uznání odborné justiční zkoušky chybělo. Podle předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka, který Hanu Šedivou na funkci soudkyně navrhl, šlo ale jen o „formální nedostatek".

„Velká část současných advokátů se rekrutuje z bývalých komerčních právníků, kterým byly automaticky ze zákona uznány komerční zkoušky na zkoušky advokátní. A z dalšího zákona jsou justiční zkoušky považovány za rovnocenné advokátním zkouškám. Ten mechanismus je přirozený, akorát si většina advokátů podala žádost dříve než paní doktorka Šedivá. Jde o formální věc, uznání zkoušek je bez přezkoušení odbornosti," argumentuje Sváček.

Jenže pro potřeby jmenování soudcem nelze advokátní zkoušky získané jen „překlopením" ze zkoušek komerčního právníka považovat za odbornou justiční zkoušku. Právě proto bylo nezbytné získat podpis ministryně Kovářové. To nahrává spekulacím, že se dlouholetá poslankyně za ČSSD dostala na významnou pozici soudkyně hlavně díky politickým konexím.

Ministerstvo spravedlnosti přesto na postupu jmenování Hany Šedivé soudkyní nevidí nic zvláštního. „Ministryně spravedlnosti má ze zákona právo uznat uchazeči o funkci soudce profesní zkoušku komerčního právníka za odbornou justiční zkoušku. Na tomto postupu není nic neobvyklého," říká ředitelka tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Pochybnosti vzbuzuje i odborná erudice Šedivé. Nová soudkyně byla osm let poslankyní za ČSSD, před tím se živila jako správkyně konkurzní podstaty a jako podniková právnička. Jmenování Hany Šedivé soudkyní i proto výrazně kritizovala předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

„V situaci, kdy se paní poslankyně vzdala funkce, aby vzápětí mohla být jmenována v soudkyní, vidím plné míře porušení principu neslučitelnosti funkce soudce s funkcí člena parlamentu," řekla Brožová Rádiu Česko.

Související

Ilustrační fotografie

Poslankyně Šedivá končí, na 8 dní jí nahradí Kubinyi

Praha - Bývalý poslanec ČSSD a exministr zdravotnictví Jozef Kubinyi se na čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny stane znovu poslancem. Na rovných osm dní. Současná poslankyně, členka ústavně právního výboru a předsedkyně mandátového a imunitního výboru Hana Šedivá (ČSSD) totiž předčasně složí mandát, informuje ČRo.

Více souvisejících

Hana Šedivá Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy