ANO nestojí o prodloužení stavu nouze, řekl premiér Babiš. Hamáček reaguje

Premiér Andrej Babiš ani ostatní ministři za ANO nechtějí dál prodlužovat nouzový stav, který v Česku platí do konce dubna kvůli šíření koronaviru. Nevidí pro to důvod, řekl dnes Babiš v televizi Prima. Ministři za sociální demokracii jsou naopak pro prodloužení. Vláda bude tento rozpor mezi koaličními partnery řešit ve čtvrtek. "Musíme si vyříkat argumenty," uvedl Babiš.

Přidejte svůj názor 96 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Kabinet se zatím nerozhodl, zda bude žádat poslance o možnost nouzový stav znovu prodloužit. Šéf Ústředního krizového štábu a předseda ČSSD Jan Hamáček opakovaně prohlásil, že prodloužení nutné bude, argumentuje především snazšími centrálními nákupy ochranných prostředků.

Babiš v pondělí vyzval členy kabinetu, aby si na otázku vytvořili každý vlastní názor. Z došlých odpovědí vyplývá, že ministři sociální demokracii chtějí stav nouze prodloužit, ministři za ANO nechtějí, řekl dnes večer premiér.

Pokud by po 30. dubnu nebyl v Česku prodloužen nouzový stav, přineslo by to podle Hamáčka řadu komplikací. Nebylo by možné například centrálně nakupovat ochranné prostředky, kontrolovat vstup cizinců do země či ukládat pracovní povinnost, tvrdí. Zatímco se k možnosti znovu prodloužit nouzový stav zástupci opozice staví rezervovaně, komunisté, kteří Babišovu menšinovou vládu tolerují, jsou připraveni podpořit pokračování tohoto mimořádného stavu do 17. května.

Pokud dál nouzový stav nechce, nemá smysl žádat, reaguje Hamáček

Nemá smysl žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu v Česku, pokud si to premiér Andrej Babiš (ANO) nepřeje, uvedl dnes na twitteru šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že na ministerstvu vnitra vydá pokyn k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu.

Hamáček se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro další pokračování nouzového stavu, který platí v celé republice od 12. března. Varoval, že jeho ukončení by přineslo komplikace, například by nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky. "Vydám na ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu," uvedl dnes v reakci na Babišovo vyjádření.

Kabinet naposledy nouzový stav v Česku prodloužil 9. dubna po souhlasu Sněmovny do konce měsíce. Sám jej mohl v březnu vyhlásit jen na 30 dnů. Opoziční strany se k dalšímu prodlužování nouzového stavu staví rezervovaně, pro usnadnění nákupu ochranných pomůcek by podle nich vláda měla předložit v režimu legislativní nouze novelu zákona o veřejných zakázkách. KSČM, která vládu ANO a ČSSD toleruje, dnes připustila prodloužení nouzového stavu do 17. května.

Hamáček v posledních dnech uváděl, že kromě centrálních nákupů konec nouzového stavu znemožní i kontrolovat vstup cizinců do země či ukládat pracovní povinnost. Asociace krajů tento týden na videokonferenci požadovala, aby vláda předložila plán, jak bude po případném konci nouzového stavu vypadat zásobování krajů. "Jde nám o to, zda kraje nadále budou zahrnuty do centrálního zásobování, nebo budou řešit zásobování po své linii. Každopádně na to musíme být velmi dobře připraveni," uvedl v pondělí úřadující šéf asociace Jiří Běhounek (za ČSSD). Babiš podle něj přislíbil, že otázku vyřeší vláda tento týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (96)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filip odebral slovo Pirátovi, opozice ho obvinila z cenzury

04.06.2020 22:02 Obvinění z cenzury si dnes od opozice vysloužil místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch…

Opozice neprosadila výzvu k pomoci lidem pracujícím na dohody

04.06.2020 20:54 Opozice neprosadila dnes ve Sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím…

Nečas odmítl napsat svůj názor na Šlachtu do knihy, uvedl Klíma

04.06.2020 20:29 Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) dostal možnost prezentovat svůj pohled na práci bývalého šéfa…

Babiš: Navýšíme dotace pro obce, hlavně pro ty malé

04.06.2020 20:10 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že vláda připravuje nové dotační tituly, aby pomohla po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy