ANO představilo volební slogan, Babiš chce mít svého hejtmana ve většině krajů

Premiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš by považoval za úspěch, kdyby subjekt v podzimních volbách stejně jako před čtyřmi lety vyhrál v devíti krajích. Chtěl by, aby tentokrát ve všech mělo ANO hejtmana, podle něj se ale opozice znovu chystá hnutí v některých krajích obejít. Po volbách v roce 2016 se nakonec kandidáti hnutí usadili v čele pouze pěti krajů.

ANO jde do voleb s mottem Ukázaná platí. Podle Babiše to značí, že ANO plní program a může to zdokumentovat.

"Budeme velice rádi, když zopakujeme tento výsledek a voliči nám dají tolik hlasů, aby nás zase neobešli, protože jak je známo, opozice se zase na to chystá a byla by to pro nás škoda," řekl Babiš. Podle něj vláda s hejtmany velice dobře spolupracuje. Zmínil, že při koronavirové krizi dodal stát krajům velké množství ochranných prostředků, vyplatil odměny krajským záchranářům a pracovníkům zařízení sociálních služeb. Kraje by se podle Babiše měly soustředit na výstavbu sociálních zařízení a domovů seniorů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zmínila, že stát dosud obcím poskytl 13,4 miliardy korun a krajům v covidovém období téměř 22 miliard. Uvedla také, že v letech 2020 a 2021 stát krajům poskytne vždy šest miliard korun na silnice druhých a třetích tříd. Celkový propad příjmů krajů v koronavirové krizi ministerstvo financí odhaduje na zhruba devět miliard, více bude podle Schillerové vědět v polovině září s makroekonomickou predikcí.

V Olomouci jsem dnes připomněla, že spolupráce mezi centrální vládou a kraji je zcela klíčová pro naplnění našeho cíle proinvestovat se ze současné krize. pic.twitter.com/dTLPzChKKY

— Alena Schillerová (@alenaschillerov) September 3, 2020

Například Svaz měst a obcí ČR ale požaduje dalších 13 miliard korun na pokrytí výpadků daňových příjmů v souvislosti s koronavirem. Státem dosud poskytnuté peníze podle předsedy svazu, kyjovského starosty a kandidáta na hejtmana za STAN v Jihomoravském kraji Františka Lukla pokryly zhruba polovinu výpadků. Schillerová požadavek svazu už dříve odmítla.

Olomoucký hejtman a kandidát Ladislav Okleštěk jako prioritu zmínil zdravotnictví. Kraj podle něj do zdravotnictví za uplynulé období investoval 581 milionů korun. "Je to jak do nemovitostí, staveb, tak do vybavení nemocnic. Chceme podpořit lékaře i v odlehlých místech. Jednáme se starosty, pomáháme zabezpečit lékaře do obcí, kde jsou tyto služby méně dostupné," řekl. Moravskoslezský hejtman a další kandidát Ivo Vondrák hovořil jako o jednom z důležitých témat o znečištění ovzduší a ekologické zátěži, poslanec a kandidát na hejtmana v Pardubickém kraji Martin Kolovratník zmínil dopravu, které se dlouhodobě věnuje.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Hnutí ANO volební kampaň Volby krajské Volby Alena Schillerová olomouc Ladislav Okleštěk (ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy