Babiš a Johnson si volali. Setkají se v Praze?

Český premiér Andrej Babiš (ANO) telefonicky hovořil s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem. Babiš o tom dnes informoval na twitteru. Johnson ho ujistil, že se nemusí obávat o osud českých občanů a firem v Británii. Babiš pozval Johnsona do Prahy. Setkat by se v Česku mohl i s dalšími zástupci zemí visegrádské čtyřky (V4). Velká Británie se v současnosti připravuje na odchod z Evropské unie. Johnson chce zemi vyvést z unie v souladu s posunutým termínem na konci října i za cenu odchodu bez dohody.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

"Řekl, že naše země je skvělá, že ji zná, má tady vztahy a že se vůbec nemusím obávat o osud našich lidí ve Velké Británii ani o byznys našich českých firem, jsme spojenci," popsal Babiš obsah telefonátu s Johnsonem.

Český premiér zároveň pozval britský protějšek na návštěvu Česka. "Pozval jsem ho do Prahy a myslím, že kolegové z V4 se přidají. Zeptám se jich," uvedl Babiš.

O odchodu Británie z EU, takzvaném brexitu, dnes Babiš jednal také s irským vicepremiérem a ministrem zahraničí Simonem Coveneyem. Podle Babiše se shodli na tom, že odchod Británie bez dohody by znamenal velký problém pro Česko i Irsko. "Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK nakonec dohodneme," napsal Babiš na twitteru.

Britský premiér Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. Řada unijních představitelů nyní avizuje, že jsou ochotni naslouchat britským návrhům ohledně takzvané irské pojistky, která je hlavním předmětem svárů. Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně minulý týden vzkázal, že všechny pilíře stávající dohody jsou nepostradatelné. Pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by za ni ale bylo možné najít náhradu, což ostatně brexitová dohoda umožňuje.

V případě brexitu bez dohody by české firmy mohly přijít asi o 30 miliard korun, řekl ČTK před časem ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Další desítky miliard by podle něj ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím.

Český parlament letos přijal zákon, podle kterého v případě odchodu Británie bez dohody budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých oblastech stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Britský velvyslanec v Česku Nick Archer krok Česka v březnu ocenil jako velkorysý. Londýn podle něj přijímá reciproční opatření zajišťující práva Čechů v Británii.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama