Babiš chce, aby úřední maturity řešil sněmovní výbor

Premiér Andrej Babiš (ANO) by rád téma úředních maturit přenesl do školského výboru ve Sněmovně. Pro svůj návrh udělovat letos maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium nezískal politickou podporu, uvedl dnes po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Ten podobu letošních maturitních zkoušek představil. Novinářům řekl, že se debatě o podobě maturit nebrání, pro tento rok už je jejich verze ale konečná.

Babiš o možnosti udělovat úřední maturitu začal mluvit minulý týden. Zdůvodňoval ji situací studentů v době epidemie koronaviru, kdy učí na dálku a někteří pomáhají v nemocnicích nebo sociálních službách. Dnes si premiér posteskl, že jeho návrh nepodpořila žádná z politických stran a nikdo z politiků. "Je důležité, aby podle mého názoru toto téma bylo přeneseno na školský výbor, aby to bylo diskutováno ve Sněmovně, protože je to specifická situace," řekl.

V úterý premiér jako podklad k debatě uvedl, že letošní maturita by mohla být kvůli epidemii klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce. Dnes o tomto svém "teoretickém návrhu" řekl, že není dobrý.

S plošnou úřední maturitou Plaga nesouhlasil. Proti se postavili i zástupci škol, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR nebo Česká konference rektorů. Babiš úřední maturitu prosazoval jako jednorázovou záležitost.

Podle Plagy by u úřední maturity šlo o bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. Ministr řekl, že se debatě o podobě maturit nebrání a je potřeba diskutovat o obsahu státní části i o profilové zkoušce. "Rozhodně je tam prostor pro zlepšení. I přes vývoj situace ale není dobré ponechávat studenty v nejistotě. Tyto úlevy a úpravy, kdy reagujeme na epidemickou situaci, jsou konečné," uvedl ministr. Podotkl, že legislativní změny u maturit by trvaly "extrémně dlouho".

Plaga a ministerstvo školství dnes oznámili, že letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, navíc nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas.

Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Poslanecká sněmovna maturity Robert Plaga

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy