Babiš chce o prodloužení nouzového stavu odborně debatovat

K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu v Česku, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné vést odbornou a konkrétní debatu. Babiš ČTK sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes zopakoval, že nouzový stav bude kvůli epidemii nového typu koronaviru nutné znovu prodloužit.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš ČTK napsal, že bude nutná odborná a konkrétní debata. "Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas Sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet Sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tlak na Vokřála byl velký, tvrdí brněnský zastupitel

03.06.2020 14:31 Tlak na místopředsedu ANO Petra Vokřála, který v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a konec…

85 procent potravin v obchodech z Česka? Sněmovna bude znovu jednat

03.06.2020 13:55 O návrhu na zavedení povinného minimálního podílu tuzemských potravin na pultech obchodů bude…

Stát by měl podle rady obcím a krajům poslat peníze z rozpočtu

03.06.2020 12:31 Výpadky příjmů obcí a krajů způsobené mimo jiné vyplácením příspěvků osobám samostatně výdělečně…

Nečas: Šlachta měl averzi, když se nestal policejním prezidentem

03.06.2020 12:10 Aktualizováno Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta začal podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy