Babiš doufá ve spolupráci s hejtmany, většina jich nejspíš z ANO nebude

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš doufá ve spolupráci s novými hejtmany, i když většina bude z opozice. V rozhovoru pro Rádio Z dnes uvedl, že do koaličních jednání v krajích zasahuje příkaz opozičních centrál obejít ANO.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Údajně mají jasný příkaz obejít ANO, je to příprava na sněmovní volby," řekl a doplnil, že ho to mrzí, protože programově má ANO se stranami mnoho společného.

"Většina hejtmanů bude z opozice, uvidíme, zda s námi budou spolupracovat," konstatoval. Doplnil, že vláda v posledních letech investovala do oprav silnic nižších tříd, které jsou ve správě regionů, a zaplatila v krajích i ochranné pomůcky či odměny záchranářů a pracovníků v sociálních službách za práci v době koronaviru. Babiš zopakoval, že vázla komunikace mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví, což má vyřešit vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) jako šéf Ústředního krizového štábu.

Kraje nyní zastupuje v krizovém štábu i vládní radě pro zdravotní rizika hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). ČTK v úterý řekl, že nové hejtmany svolá k jednání Asociace krajů, až budou ustavena zastupitelstva a noví hejtmani zvoleni. Předpokládá, že se tak stane nejdřív v listopadu. Asociace si pak zvolí nové vedení.

Zatím je po krajských volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj, v devíti regionech. Hnutí ANO, které letošní volby vyhrálo v deseti ze 13 regionů, má zatím jisté dva hejtmany. V čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO), koaliční dohodu podepsali zástupci koalice v úterý, v Ústeckém kraji dnes uzavřelo ANO memorandum s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Hejtmana by mohlo mít hnutí ANO ještě v Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná. V Pardubickém, Jihočeském a v Jihomoravském kraji a na Vysočině sice ANO zvítězilo, ale obešly ho další strany, které utvořily koalice bez ANO. Koalice jsou dohodnuté také ve třech krajích, kde hnutí ANO nevyhrálo.

Hejtmani varují před výpadkem příjmů krajských nemocnic

Asociace krajů varuje před tím, že krajské nemocnice přijdou o peníze z úhrad, protože kvůli nárůstu počtu pacientů nakažených novým typem koronaviru musí omezovat svou další činnost. Asociace to po dnešní videokonferenci hejtmanů, které se účastnil i šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD), uvedla v tiskové zprávě. Hejtmani chtějí problematiku řešit s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).

Regionální nemocnice musí podle hejtmanů omezovat hrazené výkony kvůli tomu, že narůstá počet pacientů i zdravotníků nakažených covidem-19. Nemohou tak naplnit plány, s kterými počítá úhradová vyhláška. "Pokud musí naše nemocnice omezovat plánované výkony, snižují se automaticky úhrady a nemocnice nebudou schopny naplnit 80 procent plánované produkce, jak to stanovuje vyhláška," uvedl v tiskové zprávě místopředseda asociace Jiří Běhounek (za ČSSD).

Záležitost chtějí hejtmani řešit s Prymulou. Pro potřeby ÚKŠ zase kraje zmapují informace o tom, jaké jsou v nemocnicích záložní kapacity. Hamáček dnes po zasedání štábu řekl, že ÚKŠ jedná s Prahou o zajištění dodatečných lůžkových kapacit, později chce podobná jednání vést i s ostatními 13 kraji. Hamáček naopak hejtmany informoval o tom, že kvůli zajištění zdravotnického personálu bude nutné nařídit pracovní povinnost medikům.

S Prymulou chtějí hejtmani projednat i činnost praktických lékařů. "Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) zdůraznil, že v regionu postupně praktičtí lékaři uzavírají ordinace a s pacienty komunikují telefonicky, což může ve výsledku znamenat i zanedbání vážného onemocnění a újmu na zdraví," uvedla asociace v tiskové zprávě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Klaus mladší: Prezident Zeman se kloní k více volebním obvodům

03.03.2021 17:47 Prezident Miloš Zeman se podle šéfa opozičního hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího při úpravě…

Vláda zapojí do péče o pacienty s covidem další zařízení

03.03.2021 15:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama