Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští rok ve Sněmovně podpoří. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl v rozhovoru serveru Blesk.cz. Sněmovní rozpočtový výbor ve středu nepřijal o jeden hlas doporučení plénu, aby návrh schválilo.

Jan Hamáček a Andrej Babiš
doporučujeme

Pro navržené usnesení hlasovali jen poslanci hnutí ANO, nepodpořili je sociální demokraté ani komunisté, kteří menšinový kabinet v dolní komoře tolerují.

Podle Babiše by bylo dobré, aby Hamáček požádal poslance ČSSD, aby nepodávali k rozpočtu pozměňovací návrhy. "Protože je nestandardní, když dvě vládní strany schválí rozpočet, aby jejich poslanci něco navrhovali," poznamenal premiér. "(Hamáček) slíbil, že rozpočet ČSSD podpoří, tak předpokládám, že se to dodrží," dodal.

ČSSD neprosadila na rozpočtovém výboru své tři návrhy na přesuny peněz. Patřilo k nim posílení rozpočtu ministerstva kultury o 300 milionů korun na podporu živého umění. "Z tohoto hlediska jsem nemohl hlasovat jiným způsobem, než že jsem se zdržel," řekl ČTK ve středu statutární místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka.

KSČM neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy, čímž podmiňuje svoji podporu pro rozpočet. Snížení rozpočtu ministerstva obrany odmítli již dříve Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Členové výboru ve středu rozhodovali v dílčích hlasováních o čtyřech desítkách poslaneckých požadavků na přesuny peněz v návrhu rozpočtu, celkem za zhruba 40 miliard korun. Podpořil v nich jen čtveřici komunistických požadavků celkem za 835 milionů korun. Vzhledem k postoji výboru k závěrečnému návrhu usnesení k rozpočtu však dílčí hlasování o přesunech peněz nemají význam.

Základní údaje rozpočtu, jako jsou příjmy, výdaje nebo schodek, už poslanci po prvním čtení nemůžou měnit. Můžou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Vkládat návrhy do systému můžou až do příští středy, kdy se uskuteční druhé čtení rozpočtu.

Vláda poslancům předložila rozpočet s navrhovaným schodkem 320 miliard korun. Schodek však nemusí být definitivní, protože jen vládní daňový balíček, který Sněmovna schvalovala minulý pátek, s přijatými změnami připraví rozpočet asi o 87 miliard korun. Ještě ale není jasné, jak s balíčkem naloží Senát a jak posléze rozhodne Sněmovna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dny

19.01.2021 11:41 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je ochotné podpořit prodloužení nouzového stavu v řádu dnů.…

Zástupci koalice Spolu chtějí od vlády informace o očkování

19.01.2021 11:19 Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce od vlády informace o termínech očkování…

GLOSA: „Musíme to opravit.“ Realitu Babišovy vlády nejlépe odráží slogan…

19.01.2021 11:10 Kdyby řešení palčivých problémů Česka bylo tak jednoduché, jak si to Andrej Babiš (ANO)…

Iniciativa Chcípl PES se mění v politické hnutí, restaurace budou buňkami

19.01.2021 11:03 Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama