Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit komplex pro státní úředníky. Babiš po dnešní schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) řekl novinářům, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo dosavadní neshody vyřešit.
Kromě výstavby v Letňanech, směn pozemků nebo řešení vinohradské nemocnice a Nemocnice na Bulovce by mělo zahrnovat i slib státu přispět městu 60 miliardami korun na dostavbu vnitřního okruhu. Hřib potvrdil, že dnešní jednání bylo konstruktivní.
Konečně. První fakt konstruktivní jednání se zástupci Prahy. Což ve finále pomůže jak obyvatelům Prahy, tak i zbytku republiky. Právě jsem jednal s primátorem Prahy @ZdenekHrib.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 16, 2020
Premiér loni přišel se záměrem na pozemcích u stanice metra Letňany postavit areál tehdy označovaný jako "úřednická čtvrť" pro tisíce státních zaměstnanců. Velkou část pozemků tam však vlastní Praha, která by je musela na stát převést. Vedení města v čele s Hřibem plán odmítlo, primátor jej označil za "úřednické ghetto". Podle vedení města má na parcelách vzniknout čtvrť s více funkcemi než jenom administrativní a také nová nemocnice. Zároveň Hřib chtěl, aby stát stejně jako v Brně pomohl magistrátu s financováním poslední části městského okruhu. Na rozdíl od vnějšího, který je státní investicí, ho platí město.
Dobrá zpráva! Dnes jsme měli velmi přínosné jednání s premiérem @AndrejBabis. Shodli jsme se na urychlení majetkových směn mezi státem a Prahou v oblasti zdravotnictví nebo dopravních staveb, jako je Pražský okruh. Mám radost, podobná věcná jednání slouží ve prospěch Pražanů. ?
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) July 16, 2020
Podle Babiše se nyní zdá, že se obě strany po delších neshodách přiblížily dohodě, která by umožnila začít připravovat projekt stavby v Letňanech a pokročit s majetkovými směnami mezi státem a magistrátem.
Premiér také řekl, že stát pomůže magistrátu s výkupem pozemků pro část úseku vnějšího okruhu mezi Běchovicemi a D1. Dohoda podle něj existuje i ohledně dostavby městského okruhu a jeho spolufinancování státem. "To by mělo být obsahem toho memoranda, že my na to poskytneme peníze, a to kolem 60 miliard," řekl. Město by mělo také od státu převzít prázdné kasárny v Karlíně, mohly by tam vzniknout například studentské koleje.
Vedení města už podle premiéra souhlasilo s převodem městských pozemků v areálu vinohradské nemocnice, na kterých chce stát postavit traumacentrum. Babiš zároveň nevyloučil možnost stavby nové nemocnice v Letňanech, která by nahradila Nemocnici na Bulovce. "V mezičase ale došlo k nějaké předběžné dohodě, že by se Bulovka rekonstruovala," řekl. To také vyžaduje majetkové vypořádání mezi státem a městem, jelikož magistrát vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí areálu, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví.
Memorandum mezi vládou a magistrátem už nějakou dobu vzniká, podle Babiše jsou po dnešní schůzce domluveny hlavní parametry dohody. "Domluvili jsme se na vytvoření pracovních skupin a pana primátora jsem žádal, abychom hlavní linky spolupráce zkusili domluvit do 15. září," řekl. Prioritu má podle něj směna majetku ve dvou nemocnicích, kde by stát chtěl s pracemi začít co nejdříve.
"Shodli jsme se na tom, že společnou prioritou v oblasti směn majetku mezi Prahou a státem je v současné době řešení stavu zdravotnictví v hlavním městě, a to i v reakci na stávající epidemii koronaviru, a také otázka výkupu zelených pásů u pražského okruhu v úseku 511," uvedl primátor. Jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) doplnil, že stát městu poskytne pozemky pro zelené pásy. "Pro Prahu jsou také důležité pozemky v okolí budoucích stanic metra D a pro tramvajovou trať na Suchdol," dodal.
Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) řekl, že město výměnou za pozemky ve vinohradské nemocnici získá tenisové kurty na Letné, pozemky pro nutnou rekonstrukci stanice záchranné služby v Praze 10 a objekt v Říčanské ulici. Náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) doplnil, že nyní budou následovat podrobná jednání ohledně směn v Nemocnice na Bulovce.
Starosta městské části Praha-Letňany Zdeněk Kučera (ANO) uvedl v dnešním tiskovém prohlášení, že očekává, že budou k jednání mezi státem a městem přizváni i představitelé Letňan. Doprava v Letňanech a přilehlých městských částech je podle něj neúnosná a je potřeba, aby se stát s magistrátem dohodly na dostavbě vnějšího okruhu a prodloužení metra C do Čakovic. "V případě další výstavby je vnější okruh a prodloužení metra naprostou nutností. Bez této dohody by ostatní ujednání neměla pro Letňany smysl," doplnil.
Související
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
50 tisíc bytů ročně, více migrantů, revize emisních povolenek. Babiš představil hospodářskou strategii Česka
Andrej Babiš , Zdeněk Hřib , Praha , Pražský okruh , nemocnice na bulovce , Česká pirátská strana , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
před 1 hodinou
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 2 hodinami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 3 hodinami
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 3 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 5 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze v plném rozsahu prohlásil, že Ukrajina udělá vše pro to, aby dosáhla míru. Podle jeho slov Vladimir Putin nedosáhl svých cílů, kterých chtěl v sousední zemi docílit. Zelenskyj během vzpomínkových akcí v Kyjevě zdůraznil, že od 24. února 2022 padlo nejméně 55 000 ukrajinských vojáků, ačkoliv odhady stanice BBC naznačují, že počet obětí může být až 200 000.
Zdroj: Libor Novák