Babiš: O případném zavření průmyslu je třeba jednat s tripartitou

O případném zavření průmyslových podniků kolem Velikonoc je potřeba vést debatu hlavně s tripartitou, která by měla mít rozhodující slovo. Při dnešní návštěvě hořovické nemocnice to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Andrej Babiš
doporučujeme

Zavření průmyslu na Velikonoce možná doporučí Rada vlády pro zdravotní rizika. Podle člena rady a hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala by to mělo mít významný vliv na pokles počtu nakažených nemocí covid-19. Proti uzavírání průmyslu se naopak postavil poradce prezidenta pro zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

Babiš poukázal na nepříznivý dopad na rozpočet i na firmy. Připomněl i to, že průmyslové podniky nyní ve velkém testují své zaměstnance. Podle premiéra se o této možnosti ještě povede diskuse na Radě vlády pro zdravotní rizika a ve vládě a je potřeba také jednat s tripartitou. "O tom je potřeba vést debatu hlavně s tripartitou, oni by měli mít rozhodující slovo," dodal Babiš.

"Kdybychom k těm Velikonocům přidali pár dní, tak ten efekt na sražení virové nálože v populaci by byl významný a hodně by to pomohlo," řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi Smejkal. Připomenul, že ostatní oblasti jako kultura, školství či služby již uzavřené jsou.

Podle Prymuly ale není zřejmé, zda by takové krátkodobé opatření skutečně k zastavení šíření nákazy výrazně přispělo. Podle epidemiologa je nyní potřeba se zaměřit na kontakty lidí o pracovních přestávkách či obědech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 15:16 Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Sněmovna se vrátí ke kvótám na české potraviny v řetězcích

11.04.2021 14:31 Průmyslové, ale i potravinářské organizace napsaly v tomto týdnu poslancům, aby schválili senátní…

Zeman by odvolání Petříčka neoddaloval. Vláda by při nedůvěře měla…

11.04.2021 14:04 Prezident Miloš Zeman nebude oddalovat odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), pokud mu…

Stanjura navrhuje předčasné volby. Vláda podle něj ztratila důvěru

11.04.2021 14:03 Aktualizováno Nynější koaliční vláda ANO a ČSSD ztratila důvěru i podporu a nejlepším řešením této situace by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama