Babiš po telefonu jednal s Netanjahuem. Řešili trasování, vakcínu a lockdown

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes telefonicky hovořil se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem o trasování, vakcíně na koronavirus nebo o zkušenostech z tamního úplného uzavření země, takzvaného lockdownu. Babiš to uvedl na twitteru. Diskuse by podle něj mohly brzy pokračovat v rámci obnovené skupiny zemí, které po jarní fázi epidemie nejrychleji otevíraly své ekonomiky.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Mluvili jsme o trasování, vakcíně, ale i o lockdownu, kterým si prošli. Jak mi řekl, byl hlavně o lidech, ne o průmyslu. Opět to byla užitečná výměna zkušeností. Díky za ni. Brzy v tom snad budeme pokračovat v rámci obnovené skupiny Early Openers," napsal Babiš.

Na jaře skrze videokonference několikrát sdíleli své zkušenosti premiéři států, které otevíraly své ekonomiky. Účastnili se například předsedové vlád Rakouska, Austrálie, Dánska, Řecka, Norska nebo Singapuru.

Izrael na druhou vlnu epidemie zareagoval velmi přísnou uzávěrou. Po šesti týdnech se nyní mohli do škol vrátit žáci prvního stupně. Byli ale rozděleni maximálně do dvacetičlenných skupin a děti musejí mít roušky, a to i o přestávkách. Uzávěra se má uvolňovat ve čtyřech fázích, do té první kromě obnovy části výuky spadá také postupné otevírání obchodů a obnova rekreačních aktivit.

V Česku platí nouzový stav a mimořádná omezení volného pohybu i řady aktivit, která mají epidemii zbrzdit. Zavřeny jsou školy kromě mateřských, restaurace, obchody a provozovny s výjimkou základního sortimentu a služeb. Tempo růstu nakažených nadále zvolňuje, v pondělí testy potvrdily 9241 nových případů nákazy - o tisícovku méně než před týdnem. Přibývá ale zemřelých, v pondělí jich bylo 108, za posledních sedm dní pak 1153. Od březnového vypuknutí epidemie v Česku se nemocí covid-19 nakazilo už více než 350.000 lidí, přes 170.000 pacientů se vyléčilo.

Aktuálně je v Česku nakažených 176.634 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnicích se podle posledních údajů z neděle léčí 7486 pacientů s covidem-19, z nich 1163 je v těžkém stavu. Hospitalizovaných začalo výrazně přibývat v říjnu, intenzivní péči potřebuje už pátým dnem více než 1000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se hádal s Piráty. Označil je za největší hrozbu pro ČR a…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Ostré kritiky z úst premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se při dnešních sněmovních…

Volební průzkum: Preference STAN rostou, hnutí už dostihlo ODS

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Sněmovní volby by v listopadu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, stejně jako v říjnu…

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Ministr Havlíček má od středečního večera ochranku, konkrétní důvod neuvedl

03.12.2020 16:35 Vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) od středečního večera…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama