Babiš se po věcné stránce vydání k trestnímu stíhání nebrání. Kauzu dal do souvislosti s volbami

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že po věcné stránce se vydání k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo nebrání. Na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO řekl, že nic protizákonného neudělal. Stíhání opět označil za účelové a kauzu za uměle natahovanou. Sněmovna žádost o vydání projednává dnes.

Andrej Babiš

"Ačkoli se jedná o účelové trestní stíhání, po věcné stránce se vydání nebráním. Mohu s čistým svědomím říct, že jsem nic protizákonného neudělal, a tak je to i v tomto případě. Uměle natahovaná kauza Čapí hnízdo je plná neuvěřitelných absurdit a je to nějaké dílo polistopadového kartelu, který věří, že mě tím vyžene z politiky," řekl Babiš.

Dotační případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát a mandátový a imunitní výbor vydání doporučil plénu i nyní. Bývalý premiér tvrdí, že kauza je účelovým pokusem o jeho kriminalizaci, motivovaným snahou, aby odešel z politiky. Nedávno požádal dopisem poslance, aby rozhodnutí důkladně zvážili.

Babiš poslancům dříve v dopise napsal, že jeho názory na kauzu jsou veřejně známy a v minulosti je dvakrát přednesl na plénu Sněmovny. I tentokrát hodlá vystoupit, nechce ale projednávání žádosti zdržovat.

V kauze bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, jenž je nyní prvním místopředsedou sněmovního klubu ANO. Státní zástupce Jaroslav Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.

Právě to podle dopisu považuje Babiš za největší trestně právní nonsens. Zmínil mimo jiné, že poté zůstal v pozici organizátora údajné trestné činnosti, přičemž skutková podstata organizátorství může být naplněna při existenci nejméně tří pachatelů. Policie později zareagovala a překvalifikovala Babišovo údajné jednání na pomoc.

To je také uvedeno v aktuální žádosti o vydání, zároveň ale popis toho, co měl údajně Babiš spáchat, zůstal od roku 2017 nezměněn. "Tento rozpor, jak mi vysvětlil můj obhájce, není žádnou marginální vadou na kráse, či formální technikálií trestního práva. Jde o zcela zásadní kolizi mezi právní kvalifikací a popisem skutku, neboť jednotlivé formy účastenství jsou samostatnými skutkovými podstatami," napsal v dopise bývalý ministerský předseda.

Babiš dal kauzu Čapí hnízdo do souvislosti i s prezidentskými volbami

abiš stále trvá na tom, že případ Čapí hnízdo je "politicky motivovaná pseudokauza", která ho má dostat z politiky. Při dnešním sněmovním projednávání žádosti státního zástupce o Babišovo vydání k trestnímu stíhání ji dal lídr ANO i do souvislosti s prezidentskými volbami v příštím roce.

"Udržuje se to v mediálním prostoru dodnes pro případ, že bych se rozhodl kandidovat na prezidenta," uvedl Babiš. Za "snůšku lží, blábolů a nesmyslů" pak označil zdůvodnění žádosti o jeho vydání sepsanou státním zástupcem Jaroslavem Šarochem, jak ji na plénu přečetl zpravodaj Josef Cogan (STAN).

Ve zdůvodnění se píše například o účelovém jednání při snaze získání dotace na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Žádost o dotaci obsahovala na Babišův pokyn nepravdivé a hrubě zkreslené údaje, další v ní chyběly, vyplývá z dokumentu, jak s ním poslance seznámil Cogan.

Předseda ANO poukazoval mimo jiné na to, že dotaci schvalovali i politici, kteří byli nebo jsou poslanci za současnou vládní koalici. Jmenoval bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS) a nynější ministryni pro vědu Helenu Langšádlovou (TOP 09). Opakoval, že dotaci zkontrolovalo ministerstvo financí v době, kdy je vedl někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Žádný audit ani devět kontrol nezjistily, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami Evropské unie," prohlásil Babiš.

Žádná škoda podle něho navíc nevznikla, když Čapí hnízdo dotaci vrátilo. Farma navíc podle něho dosud odvedla do veřejných rozpočtů téměř 400 milionů korun.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

Piráty opět povede do voleb v Praze primátor Hřib

29.05.2022 13:55 Piráti pošlou do souboje o pražský magistrát v letošních podzimních komunálních volbách dosavadního…

Opoziční ANO a SPD asi podpoří návrh omezení pomoci uprchlíkům

29.05.2022 13:39 Opozice ve Sněmovně, tedy hnutí ANO a SPD, zřejmě podpoří schválení navrhovaného omezení pomoci…

Vláda navrhne další pomoc Ukrajině za stovky milionů korun, uvedla…

29.05.2022 13:33 Aktualizováno Česká vláda zatím poskytla Ukrajině napadené Ruskem vojenský materiál za více než 3,5 miliardy…

Vláda ve středu schválí příspěvek 5000 korun na dítě, ujistil Jurečka

29.05.2022 12:35 Vláda ve středu schválí návrh, který umožní vyplatit dávku 5000 korun na dítě rodinám s hrubým…

Poslanci projednají úpravy pomoci uprchlíkům a plnění zásobníků plynem

29.05.2022 09:01 Poslanci projednají na nadcházející schůzi omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské…

Europoslanec SPD Blaško oznámil, že chce kandidovat na prezidenta

27.05.2022 20:57 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Lipavský a Trussová se shodli na potřebě vojenské i politické podpory…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským protějškem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Zeman nejmenuje viceprezidentkou NKÚ kandidátku Fialovy vlády

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Právě se děje

reklama