Babiš terčem kritiky. Dotace pro Agrofert nesmí platit občané ČR, shoduje se opozice

Podle ODS a lidovců je nutné zabránit tomu, aby dotace pro koncern Agrofert platili čeští občané z daní. Opoziční strany tak reagují na informace serveru Neovlivní.cz, podle kterého audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatoval, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a nadále ovládá Agrofert. Podle Pirátů je Babišův střet zájmů jasný všem v Evropské unii a věc by měla začít řešit i česká vláda.

Přidejte svůj názor 201 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

"Musíme zabránit tomu, aby dotace pro Agrofert platili občané. V Poslanecké sněmovně k tomu využijeme všechny možnosti. Aby se nestalo, že vláda bude jednat v zájmu Agrofertu. Aby se nestalo, že 'podnikání' Agrofertu budou platit lidé ze svých daní. Abychom žili v zemi, která patří občanům, ne holdingům," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného byl Babišův střet zájmů jasný od počátku. "Tady je někdo překvapen? Zdůrazňuji, že problémy Andreje Babiše a jeho střetu zájmů nesmí stát naše firmy a daňového poplatníky ani korunu!" uvedl na sociální síti.

"Přece není normální, aby člověk dával dotace sám sobě. V Evropské unii to je každému jasné, třeba by se konečně mohla rozhoupat i vláda," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že věcí se na základě podnětu Pirátů zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Předseda Starostů Vít Rakušan s ohledem na informace z auditu ironicky mluví o úspěšném začátku roku pro Babiše. "Teď už jen zjistit, kolik tahle legrace bude stát Českou republiku..." napsal na twitteru.

"Pokud se potvrdí, že je premiér ve střetu zájmů i v oblasti zemědělských dotací, musí zajistit, aby je Agrofertu neplatili daňoví poplatníci a vzdát se firmy nebo odejít z politiky," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Neovlivní.cz konstatoval audit o zemědělských dotacích, že Babiš je ve střetu zájmů, a že tedy Agrofert nemá nárok na zemědělské dotace. Střet zájmů u premiéra konstatoval i předchozí audit Evropské komise, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU.

Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Loading...
Vstupte do diskuze (201)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhlé úmrtí Kubery (†72). Obrovský šok, byl to férový chlap, reagují…

20.01.2020 13:49 Politici vyjadřují lítost nad smrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery ODS). Premiéra Andrej Babiš …

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72)

20.01.2020 12:44 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, člen ODS a…

Babiš už nepočítá s centrem pro sirotky v Sýrii, pošle půl milionu korun

20.01.2020 10:49 Premiér Andrej Babiš (ANO) už nepočítá s vybudováním centra pro syrské sirotky, které původně…

Čeká uprchlíky báječný život v Evropě? Babiš otevřeně o migraci a EU

20.01.2020 10:09 Premiér Andrej Babiš se ve svém pravidelném nedělním přehledu týdne vyjádřil k migraci. Tvrdí, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama