Český premiér Andrej Babiš, který se dnes v Krakově účastní schůzky předsedů vlád Polska, Česka, Slovenska a Maďarska při příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny (V4), odmítl, že by tato regionální skupina vystupovala jako politický blok uvnitř Evropské unie. V4 je ekonomickým uskupením, řekl na dotaz ČTK před odletem z Prahy.
O tom, že by V4 neměla vystupovat v EU jako politický blok, psal slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok v komentáři, který v pondělí otiskl list Sme. Slovenské zájmy podle něj Bratislava lépe obhájí v unii.
"Není to politické, ale ekonomické uskupení s 67 miliony lidí v regionu, který je historicky úspěšný, má nízké zadlužení, dobrý růst hrubého domácího produktu, velice pracovité a schopné lidi," řekl Babiš s tím, že v této podobě má V4 větší význam, než dříve.
O tom podle něj svědčí i to, že po volbách do Evropského parlament nová předsedkyně nové Evropské komise nejprve zavítala do Paříže, pak do Varšavy a hned poté se setkala s českým premiérem.
"Toto uskupení je významný obchodní a ekonomický partner, například největší obchodní partner Německa. Toto ekonomické uskupení platí 50 miliard eur dividend dalším členským státům EU. Je to ekonomické uskupení, žádné politické - a nevím, kde na to pan ministr (Korčok) přišel," řekl Babiš.
"V4 vystupující v EU jako politický blok není dobrá volba. Pokud se takto budeme dlouhodobě profilovat my, začnou takto v EU uvažovat i jiní. Pokud etablujeme praxi nebo z ní uděláme přímo doktrínu, že naše evropské pozice budeme odvíjet od V4, tak budeme muset často dělat kompromisy, které nemusí být dobré pro EU jako celek a zejména pro nás samotné," napsal Korčok. Poukázal také na rozdílné názory uvnitř V4, například k rozšíření plynovodu Nord Stream, proti kterému vystupuje Bratislava a Varšava; neexistuje ani společný názor vůči Ukrajině.
Maďarský premiér Viktor Orbán naopak soudí, že země Visegrádské skupiny mají odpovědnost za ochranu Evropy před vnějšími a vnitřními útoky a před imperiálními ambicemi v zájmu budoucnosti kontinentu a zachování "nezávislosti našich vlastí a národů". Napsal to v článku, který dnes otiskl list Magyar Nemzet.
Babiš bude v Krakově se svými protějšky z Polska, Maďarska a Slovenska Mateuszem Morawieckým, Viktorem Orbánem a Igorem Matovičem a také s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem hodnotit především dosavadní spolupráci V4 a její další směřování. Premiéři mají také diskutovat o opatřeních proti šíření pandemie covidu-19 a o postupu očkování v Evropské unii, o vztazích s Ruskem či o situaci v Bělorusku. Po odpolední tiskové konferenci mají následovat debaty v krakovském kongresovém středisku o společných přeshraničních projektech v digitalizaci a o budoucnosti regionálního uskupení.
Související
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
Andrej Babiš , visegradská čtyřka
Aktuálně se děje
před 16 minutami
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
před 1 hodinou
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
před 2 hodinami
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
před 2 hodinami
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
před 3 hodinami
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
před 4 hodinami
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
před 5 hodinami
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
před 6 hodinami
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
před 6 hodinami
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
před 7 hodinami
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
před 9 hodinami
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
před 16 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování.
Zdroj: David Holub