Převedení Agrofertu do slepého svěřenského fondu není pro premiéra Andreje Babiše (ANO) řešením, jak se při čerpání dotací vyhnout střetu zájmů. Novinářům to dnes řekli zástupci organizace Transparency International, podle nichž tato varianta nemá oporu v českém právním řádu. Smyslem slepého svěřeneckého typu fondu je to, že vkladatel nemá informace o tom, co s jeho majetkem děje.
Evropská komise minulý týden poslala do Prahy audit, z něhož vyplývá, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť má nadále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že převedením své firmy do svěřenského fondu splnil všechny zákonné podmínky. Podle EK musí ve lhůtě dvou měsíců po doručení českého překladu tuzemské úřady sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.
Milí úředníci, myslete na svůj služební slib, sloužíte Česku. Ne dotačnímu byznysu premiéra, který je zrovna dočasně ve funkci.Začněte konat profesionálně a nestranně, začněte hájit veřejný zájem. @CRoPlus @Transparency_CZ https://t.co/p42wz4tOB8
— David Ondráčka (@David_Ondracka) December 9, 2019
O možnosti převedení Agrofertu do slepého svěřenského fondu dnes informovaly Hospodářské noviny. Podle nich by v jeho čele stál správce, který by byl na Babišovi skutečně nezávislý a premiér by jeho činnost nemohl nijak ovlivnit. V minulosti tento typ fondu během plnění veřejných funkcí využil například prezident USA Barack Obama nebo britská premiérka Theresa Mayová.
Smyslem takového fondu je to, že vkladatel nemá informace o tom, co s jeho majetkem děje. Podle právních expertů TI však tzv. blind trust nemá oporu v české legislativě. Vhodný je navíc pro "uskladnění" financí, které jsou bez vědomí vkladatele spravovány. To je ale podle TI s ohledem na strukturu Agrofertu vyloučeno.
"Babiš vždy bude vědět, že jeho firma podniká například v zemědělství, které ze své pozice může ovlivňovat. Kvůli velkému rozsahu činnosti Agrofertu se také musí dozvědět z médií, co se s jeho firmou děje. V orgánech svěřenského fondu má také svou manželku, nemůže tak být splněna podmínka neinformovanosti," uvedl analytik TI Milan Eibl.
Premiér se slepým fondem není schopen střetu zájmů zbavit také proto, že na konci působení v politice získá zpět svůj zhodnocený majetek. "Vůbec zde není ten prvek slepoty," řekl ČTK právník TI Petr Leyer
Podnět k EK kvůli podezření z premiérova střetu zájmů podala Transparency loni. Výsledek práce v podobě finální verze auditu byl zaslán českým úřadům před týdnem. Organizace se s premiérem také soudí o dobré jméno kvůli Babišovým opakovaným výrokům, v nichž TI označil za zkorumpovanou.
Související
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
před 2 hodinami
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
před 3 hodinami
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
před 4 hodinami
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
před 6 hodinami
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
před 7 hodinami
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
před 8 hodinami
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
před 10 hodinami
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
před 11 hodinami
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
před 12 hodinami
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
před 13 hodinami
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
před 14 hodinami
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
před 16 hodinami
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková