Bendl vypovídal u soudu v kauze Čapí hnízdo. Jako hejtman nezaznamenal nátlak

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) dnes řekl soudu, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnil, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou.

Petr Bendl (ODS)

Obžaloba tvrdí, že někdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová s pomocí Andreje Babiše (ANO) podvodně vzbudila zdání, že její firma splňuje jakožto malý a střední podnik podmínky pro padesátimilionovou dotaci.

Na dopolední výpovědi Bendla a dalších svědků přišel kromě Nagyové i Babiš, ačkoliv původně avizoval, že dnes k pražskému městskému soudu nedorazí. Novinářům vysvětlil, že se mu nakonec změnil program a že si svědky rád vyslechne. Svědčící úřednici Evě Filipové následně Babiš v jednací síni řekl, že ho asi nemá ráda, a vyčetl jí negativní motivaci. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek výslechem Babišova syna. Expremiér se předem omluvil, že se nezúčastní.

Bendl dnes z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má "korektně politické vztahy". "Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže," řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO a bývalém premiérovi.

Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila "v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu" pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. "Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny," řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. "Já doufám, že ne," odpověděl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," vypověděla u soudu v pondělí. Dnes dodala, že úřady tehdy - pár let po vstupu Česka do EU - k žádostem přistupovaly podle původních zvyklostí českého práva.

Podle obžaloby ale Farma Čapí hnízdo podmínky pro dotaci nesplňovala, protože měla "evidentně bezproblémový přístup k finančním zdrojům pro realizaci projektu" vzhledem ke své provázanosti s Babišovým holdingem Agrofert. Nagyová také úředníkům zamlčela, že člověkem, který její společnost fakticky ovládá, je právě Babiš, tvrdí státní zástupce.

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a "konkrétní podnik". "Svědkyně mě asi nemá ráda," reagoval na to Babiš. "V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně," ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. "Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní," podotkla. "Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat, koho chce! Když si to zaplatí," zdůraznil Babiš. Před novináři pak doplnil, že návštěva úředníků z ministerstva se nakonec neuskutečnila. "Když mě (Bohuslav) Sobotka vyhodil z ministerstva financí, prvně jsem uvažoval, že lidi pozvu," vysvětlil Babiš, který byl ministrem do května 2017.

Odpoledne - už v Babišově nepřítomnosti - vypovídaly dvě ženy, které měly v úřadu regionální rady na starosti kontrolu a hodnocení projektů v cestovním ruchu. Shodně uvedly, že na Čapí hnízdo si konkrétně nevzpomínají. Poukázaly na to, že projektů posuzovaly desítky, a to “metodou čtyř očí” - tedy bodovaly je každá zvlášť. “Naše práce probíhala podle přesně stanovených hodnotících kritérií,” zdůraznila Iveta Holá. “Nepamatuji si na nic nezvyklého. Ani že by nějaký projekt vyčníval z ostatních,” doplnila Martina Pecháčková. Také další úředníci řekli soudu, že Čapí hnízdo byl jeden z mnoha projektů.

Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení, státní zástupce pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty. "Ta dotace byla schválená, bylo to vyhodnoceno jako jeden z nejlepších projektů, byla devětkrát kontrolována a nikdy se nic nenašlo. To jen potvrzuje to, že jde o účelové politické stíhání,” zhodnotil dnes Babiš výpovědi svědků.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Poslední zahraniční cesta prezidenta Zemana by měla příští rok vést na…

04.10.2022 08:36 Poslední zahraniční cesta prezidenta Miloše Zemana by měla příští rok vést na Slovensko. Do konce…

NCOZ zadržela osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

04.10.2022 08:26 Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření…

Zeman se během neformálního summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:41 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský předvolal ruského velvyslance kvůli porušování mezinárodního…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková rezignuje

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Schodek státního rozpočtu ke konci září vzrostl na 270,9 miliardy

03.10.2022 15:01 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci září vzrostl na 270,9 miliardy korun ze srpnových 231,1 miliardy…

Senátor Fischer se opět chystá kandidovat na prezidenta

03.10.2022 14:53 Aktualizováno Senátor Pavel Fischer (nezávislý) se rozhodl, že se bude ucházet o účast v prezidentských volbách.…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje, řekl Lipavský

03.10.2022 13:13 Aktualizováno O dalším balíku protiruských sankcí se nyní vede v Evropské unii debata, do jejího skončení nemá…

Koalici ve Zlíně vytvoří ANO s ODS, lidovci a Piráty, primátorem zůstane…

03.10.2022 12:28 Aktualizováno Ve Zlíně se na spolupráci domluvilo vítězné hnutí ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů. Novinářům…

Související:

Právě se děje

reklama