Část Babišova střetu zájmů řeší dále česká policie

Část kauzy střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která se týká toho, zda mohl být kvůli čerpání českých veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin, dále řeší čeští policisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Andrej Babiš

Dnes o tom informoval Deník N. V červnu převzal nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) část případu, jež souvisí s případy týkajícími se unijního rozpočtu. Babiš své firmy včetně Agrofertu vložil do svěřenských fondů a dlouhodobě odmítá, že by střet zájmů měl.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze není nadále činné pouze ve věcech, jež se dotýkají evropských prostředků," řekl Deníku N státní zástupce Boris Havel. Podle serveru v případu dosud nebyl nikdo obviněn.

Pražské vrchní státní zastupitelství původně dozorovalo celou kauzu, 1. června však začal fungovat nový Úřad evropského veřejného žalobce, který se zabývá závažnou hospodářskou kriminalitu poškozující finanční zájmy Evropské unie. Server iROZHLAS.cz následně napsal, že kauzu střetu zájmů nový úřad převzal. Případ podle serveru dostal na starosti jeden z pověřených unijních žalobců působících v Česku, tým vyšetřovatelů, který na případu pracuje, by měl zůstat beze změny.

Česká policie se kauzou kolem Babiše zabývá na základě širšího trestního oznámení od prosince 2019. Možný střet zájmů premiéra řeší také Evropská unie. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Střet zájmů stejně jako Babiš odmítá také Agrofert.

Střetem zájmů premiéra se zabývají i české úřady. Městský úřad v Černošicích s Babišem vede řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Premiér na úřad podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, podle něj porušil zásadu, že by stejný případ neměl posuzovat dvakrát. Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, totiž už v minulosti o přestupku z podnětu neziskové organizace Transparency International rozhodoval. Tehdy Babišovi vyměřil pokutu 200.000 korun. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert.

Koncem září 2019 ale nadřízený středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku, a řízení bylo pravomocně zastaveno. Následně se organizace Transparency International opět obrátila na úřad s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama