Bez ustaveného zastupitelstva zůstává jen pět statutárních měst

Ustavující zasedání městských zastupitelstev bude mít po dnešku za sebou 22 z 27 statutárních měst v ČR. Je mezi nimi i Ústí nad Labem, kde dohodu o vzniku magistrátní koalice uzavřeli politici těsně před jednáním. Koaliční smlouvu dnes podepsali také v Jihlavě a Jablonci nad Nisou. Nejistota ohledně podoby magistrátní koalice trvá v Praze a Hradci Králové. Starostu má i Vsetín, kde byl do čela města po pěti letech opět zvolen Jiří Čunek (KDU-ČSL). V Moldavě na Teplicku se budou muset volby opakovat. Podle soudu tam volili i lidé, kteří neměli právo hlasovat.

Ustavující zasedání zastupitelstev se podle zákona měla uskutečnit nejpozději dnes, pokud nebyl výsledek voleb napaden u soudů. To je ze statutárních měst případ Frýdku-Místku, Kladna, Prahy a Teplic. Pátým statutárním městem, kde se zastupitelé dosud nesešli, je Třinec. Jeho vedení se rozhodlo zákonnou lhůtu pro svolání nedodržet. Podle primátorky Věry Palkovské (Osobnosti pro Třinec) je potřeba více času na přípravu záležitostí, kterými se ustavující zastupitelstvo bude zabývat. Konat by se proto mělo 4. listopadu.

Ve většině měst byla koalice dohodnuta s několikadenním předstihem. V Ústí nad Labem ale podepisovali politici koaliční smlouvu na poslední chvíli před dnešním ustavujícím zasedáním zastupitelstva. Primátorem zastupitelé opět zvolili Petra Nedvědického z vítězného hnutí ANO. Kromě zástupců ANO, SPD zasedne v ústecké městské radě i Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů (UFO) a Pavel Tošovský z ODS, oba navzdory postoji svých stran.

Těsně před dnešním ustavujícím zastupitelstvem podepsali koaliční dohodu i politici v Jihlavě. Město povedou ANO, ODS a lidovci. Primátorem byl zvolen občanský demokrat Petr Ryška. Součástí koalice zatím nebude Jana Nagyová z ANO. Vyžádali si to ODS a lidovci kvůli tomu, že je Nagyová společně s předsedou ANO Andrejem Babišem obžalovaná v případu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo.

V čele Mostu dnes zastupitelé potvrdili Jana Paparegu z vítězného hnutí ProMOST. Koalice ProMOST a ANO má v zastupitelstvu o 45 členech pohodlnou většinu 31 hlasů. V Jablonci nad Nisou dnes podepsali koaliční smlouvu zástupci ODS, Starostů pro Liberecký kraj (SLK), Pirátů a Společně pro Jablonec. Primátorem se stal Miloš Vele z ODS. Vítěz voleb ANO zůstane v Jablonci v opozici.

Primátorkou Karlových Varů je opět Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). Na dnešním ustavujícím zasedání zastupitelstva obhájila funkci, kterou zastávala v uplynulých čtyřech letech. Koalice ANO, Karlovaráci a Spolu má v 35členném zastupitelstvu 23 křesel. Také v Chomutově zůstane obsazení primátorského postu stejné. V čele města bude dále Marek Hrabáč z vítězného hnutí ANO. Na dnešním ustavujícím zasedání získal 28 hlasů od 35 přítomných zastupitelů. Hrabáč je primátorem Chomutova od prosince 2016. Chomutov povede následující čtyři roky koalice ANO s Novým Severem. V 35členném zastupitelstvu bude mít 18 hlasů, tedy těsnou většinu.

Nejistota o podobě nové magistrátní koalice je už jen v Hradci Králové a v hlavním městě. V Praze dnes Piráti oznámili, že o vedení metropole budou jednat s koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a hnutím STAN jen při zapojení Prahy Sobě, se kterou minulý týden uzavřeli dohodu o společném postupu. Koalice Spolu dnes uvedla, že s Prahou Sobě nebude jednat do doby, než skončí jednání s Piráty a STAN, kterým o víkendu dala nabídku na rozložení sil v radě města.

Zastupitelé Hradce Králové se dnes sice sešli na ustavujícím zasedání, ale nové vedení města nezvolili. Pouze složili slib zastupitele a určili, že primátor bude mít pět náměstků, zatímco dosud jsou náměstci čtyři. Rada města bude mít nadále 11 členů. Dnešní jednání pak zastupitelé přerušili a pokračovat v něm budou 15. listopadu. Strany zvolené v Hradci Králové v zářijových volbách se dosud nedomluvily na většinové koalici. O jejím vytvoření bude dál jednat pět subjektů - koalice HDK a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Město budou do zvolení nového vedení řídit současní funkcionáři v čele s primátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS).

Celostátní lídr koalice Spolu a premiér Petra Fiala (ODS) dal po volbách jasně najevo, že by preferoval vznik magistrátních koalic na vládním půdorysu, tedy bez hnutí ANO. Z krajských měst jeho přání nevyslyšeli politici v Brně, Jihlavě, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Také v Hradci Králové občanští demokraté minulý týden navrhli vznik široké koalice zahrnující ANO. Po následném jednání však strany pětikoalice oznámily, že budou dál jednat spolu, a také ODS potvrdila jednání o pětikoalici.

Hnutí ANO po letošních volbách získalo zatím nejvíc primátorských postů. Jeho zástupci byli do čela města zvoleni ve 12 statutárních městech, a to v Havířově, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Prostějově, Přerově, Ústí nad Labem, Zlíně, Chomutově a Karlových Varech. Dnes by měl být podle předchozích dohod zvolen politik ANO primátorem také v Děčíně. Čtrnáctým primátorem za ANO by měl být podle koaliční smlouvy Jiří Štábl v Teplicích.

Kromě statutárních měst dnes vybrali nové vedení také například ve Vsetíně. Starostou se po pěti letech opět stal lidovec Čunek. Hlasovalo pro něj 12 ze 17 přítomných zastupitelů, pět zastupitelů se zdrželo hlasování. Třiašedesátiletý Čunek, který neměl protikandidáta, se stal starostou Vsetína popáté.

Související

Racek, ilustrační fotografie.

V Českých Budějovicích uhynuly u rybníků desítky racků kvůli ptačí chřipce

V Českých Budějovicích uhynuly tento týden desítky racků u Vrbenských rybníků. Vyšetřením se u nich potvrdil výskyt ptačí chřipky, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o čtvrtý případ této nákazy v zemi. Ve čtvrtek se prokázala také u hromadného úhynu racků na Kroměřížsku. Masivní úhyn racků způsobený ptačí chřipkou zaznamenali veterináři v uplynulých dnech i na Hodonínsku a Kladensku.
České Budějovice

České Budějovice mají nové vedení vzešlé z voleb, primátorka bude z ODS

České Budějovice povede koalice ODS, Společně pro Budějovice, Piráti a Jihočeši 2012. Dohromady má 23 zastupitelů z 45. Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS). Zástupci ODS, Společně pro Budějovice, Pirátů a Jihočechů 2012 dnes podepsali memorandum o vytvoření koalice.

Více souvisejících

české budějovice Jihlava most ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 5 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 5 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Při útoku žraloka zemřel na Havaji legendární plavčík

Profesionální plavčík přišel v neděli o život po útoku žraloka při surfování na havajském ostrově Oahu. Tuto informaci zveřejnily místní úřady, jak uvádí server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy