Čínská ambasáda cení zuby: Praha může pocítit újmu. Pak se ozval Petříček...

Rozhodnutí radních hlavního města o vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem označilo čínské velvyslanectví v Česku za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů.

O vypovězení smlouvy s Pekingem rozhodli pražští radní v pondělí.

Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval na facebooku pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů. Kvůli vypovězení smlouvy už Peking předal Praze svůj vážný protest, uvedl. 

Čína vyhrožuje Praze, že pokud definitivně vypoví partnerství s Pekingem, pocítí její zájmy újmu. Toto je přesně důvod, proč o partnerství nemůže být řeč. To se totiž nevynucuje vyhrožováním a socialistickou dikcí o historickém pokroku, nýbrž jednáním. Smlouvu vypovíme.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 8, 2019

Podle čínského velvyslance se princip jedné Číny dotýká čínské suverenity a je předpokladem pro veškerou výměnu a spolupráci, které čínská strana rozvíjí s ostatními zeměmi. Dodal, že česká vláda zásadu jedné Číny důsledně dodržuje.

Velvyslanec vyzval pražský magistrát, aby co nejdříve změnil svůj přístup. "V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy," uvedl velvyslanec.

"Já jsem přesvědčen, že do diplomacie nepatří výhrůžky," reagoval dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček na čínské stanovisko. "Já jsem i čínskému velvyslanci říkal, že bychom se měli soustředit spíše na vytváření přátelského prostředí pro rozvoj našich vztahů než posunout tu výměnu do mediálních výstupů, které jsou vnímány i českou veřejností velmi negativně," uvedl. Nové setkání s ambasadorem kvůli jeho vyjádřením ale neplánuje.

Petříček nechtěl předjímat, jaká bude čínská reakce na rozhodnutí pražské rady. Zdůraznil, že stanovisko české vlády k politice jedné Číny se nijak nemění. "My jsme jasně deklarovali, že máme zájem pokračovat ve strategickém dialogu s Čínou, který jsme zahájili v roce 2016. Že bychom rádi, aby se uskutečnilo mezivládní jednání, na které už dlouho hledáme termín," řekl.

Ministr zdůraznil, že respektuje rozhodnutí demokraticky zvolené pražské samosprávy. Připomněl také, že s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) o situaci o víkendu mluvil. "Upozornil jsem, že v oblasti lidských práv vláda dělá hodně věcí ve vztahu k Číně, že je to součást našeho dialogu," řekl. Varoval primátora před tím, že by si Česko mohlo kvůli pražskému rozhodnutí zavřít vrátka pro diskusi s čínskou stranou.

"V momentě, kdy vám od partnera chodí čisté výhružky, nelze o trvání partnerství hovořit. My jsme od začátku chtěli pouze odpolitizovat vztah mezi Pekingem a Prahou, aby hlavní město nebylo zatahováno do zahraniční politiky České republiky," uvedl na twitteru Hřib. Vyjádřil přesvědčení, že vypovězení smlouvy s Pekingem schválí příští týden i pražské zastupitelstvo. Stanovisko čínské ambasády podle něj vypovídá o totalitním pohledu na svět.

Druhá strana začala Prahu šikanovat a nyní se přidaly i otevřené výhružky. Věřím, že ukončení partnerství schválí příští týden i ZHMP stejně jako že k tomuto silnému prohlášení čínského vv., které vypovídá o zcela odlišném a totalitním pohledu na svět, zaujme postoj i vláda ČR.

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) October 9, 2019

Smlouvu s Pekingem schválila Praha v minulém volebním období za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). V únoru 2016 pro ni bylo 35 z 65 zastupitelů, prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Současné vedení města, které tvoří Piráti, Praha Sobě a Spolu pro Prahu, vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět.

Související

Více souvisejících

Praha Velvyslanectví Číny Česká pirátská strana Praha sobě (sdružení) Spojené síly pro Prahu (TOP 09 STAN a KDU-ČSL) Jiří Pospíšil Tomáš Petříček Zdeněk Hřib

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší

Česko má za sebou další velmi teplou a na mnoha místech i rekordní tropickou noc. Na sedmi místech neklesla teplota pod 25 stupňů. Meteorologové nicméně očekávají, že nadcházející noc bude ještě teplejší.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy