Filip odebral slovo Pirátovi, opozice ho obvinila z cenzury

Obvinění z cenzury si dnes od opozice vysloužil místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip (KSČM). Důvodem bylo jeho rozhodnutí ukončit projev místopředsedy pirátských poslanců Jana Lipavského, který kritizoval možnou intervenci státu do letecké společnosti Smartwings, která by chtěla od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr 1,7 miliardy korun na záchranu před krachem.

Vojtěch Filip
doporučujeme

Lipavský podle Filipa nemluvil k tématu, které se týkalo informací vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílů v soukromých firmách či jiných zvažovaných intervencích. Na to poukazovali Piráti, podle nichž Filip předsedající schůzi nepostupoval správně. Upozornili, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) byl informován o tom, že tématem mají být i Smartwings. Provládní většina námitky proti Filipovu postupu v hlasování odmítla.

Jako pokus o cenzuru označil Filipův postup jak poslanec ODS Pavel Žáček, tak pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Tady bolševickej cenzor někomu odebírá slovo. Co si to dovolujete, pane Filipe," uvedl Ferjenčík. Filip se hájil tím, že jiný postup zvolit nemohl. "Já jsem nikoho necenzuroval," ohradil se.

Lipavský vyzval Filipa, aby předal řízení schůze někomu jinému. Filip to odmítl s tím, že pro svůj postup získal v hlasování důvěru Sněmovny. Piráti se proto rozhodli využít možnosti, aby Lipavský svůj projev dokončil jako zástupce poslaneckého klubu, na něhož se omezení nevztahují.

Poslanec ODS Marek Benda k tomu poznamenal, že neschopnost uznat chybu vedla k tomu, že poslanci promarnili čas v rozepřích o pravidla jednání. "Zamyslete se občas nad tím, za jakou cenu tady chcete prosazovat většinu," vzkázal do koaličních lavic.

Po dvacetiminutové přestávce se řízení schůze ujal šéf Sněmovny Vondráček, který oznámil, že umožní Lipavskému jeho vystoupení dokončit. Lipavský v projevu poukazoval mimo jiné na nevyjasněnou vlastnickou strukturu společnosti Smartwings včetně jejích vazeb na Čínu a na firmy sídlící v daňových rájích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

80 let od začátku bitvy o Británii. Lidé uctili památku československých…

10.07.2020 14:32 Památku československých letců, kteří se zúčastnili legendární bitvy o Británii, si dnes lidé…

Sněmovna vyzvala Babiše, aby podpořil plán EU na podporu ekonomik

10.07.2020 13:57 Sněmovna dnes podpořila postoj české vlády k plánu Evropské komise na podporu oživení evropských…

Poslanci navrhují odškodnit oběti násilí ze srpna 1969, proti je pouze KSČM

10.07.2020 12:15 Skupina poslanců v čele s Vlastimilem Válkem (TOP 09) připravila návrh zákona na odškodnění obětí…

Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou…

10.07.2020 10:45 Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy