Filip přijel do sídla vlády, žádá Babiše o snížení rekordního deficitu 500 miliard

Předseda komunistů Vojtěch Filip ve Strakově akademii žádá premiéra Andreje Babiše (ANO) o snížení plánovaného 500 miliardového rozpočtového schodku. Novinářům při příchodu řekl, že KSČM chce, aby byl deficit nižší a bylo definováno, na jaké investice bude směřován. Komunisté také chtějí sedmiletý plán zacelení dluhu. Filip odmítl, že by jeho strana žádala ponížení výdajů na armádní nákupy, jak v pondělí uvedl Babiš. Dodal ale, že některé investice by mohly být odloženy. To, že ANO jedná o možné podpoře i s dalšími stranami, označil za normální.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Vojtěch Filip
doporučujeme

Vláda žádá Sněmovnu o navýšení schodku už potřetí, kvůli koronavirové epidemii narostl zatím z 40 miliard na 300 miliard. Komunisté dosud v hlasování menšinový kabinet ANO a ČSSD podpořili. "Usnesení našeho výkonného výboru je jasné, že nechceme tak vysoký schodek a že chceme sedmiletý plán řešení konsolidace veřejných financí, protože tak velké zadlužení Česká republika během jednoho roku ještě neměla," uvedl Filip. Kde by vláda měla škrtat, je podle Filipa předmětem jednání.

S Babišem bude Filip jednat i o avizované změně toleranční dohody, na jejímž základě komunisté vznik kabinetu podpořili. "Krize změnila požadavky na řízení společnosti a také na priority dalšího vývoje," uvedl bez dalších podrobností.

Babiš v pondělí jednat o deficitu s prezidentem Milošem Zemanem. Podle premiéra získá prezidentův souhlas proinvestiční schodek. "Máme investovat rekordní sumu, téměř 200 miliard celkem, z toho 140 miliard z českých zdrojů. Z toho 111 miliard na dopravní infrastrukturu. Chceme se z dopadu koronaviru proinvestovat. To je ten náš hlavní cíl," uvedl Babiš po schůzce.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) původně chtěla požádat Sněmovnu o podporu dalšího navýšení deficitu tento týden. Po pátečním jednání s komunisty, kteří hodlají věc probrat až na sobotním zasedání širokého vedení, uvedla, že může žádost posunout na další týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Přesuny peněz ve státním rozpočtu: Výbor podpořil jen návrhy KSČM

03.07.2020 12:22 Sněmovna schválí ve vládní rozpočtové novele z poslaneckých úprav zřejmě jen návrhy KSČM na přesuny…

Majetková přiznání letos neodevzdalo zhruba 3150 veřejných funkcionářů

03.07.2020 09:40 Majetková přiznání letos ministerstvu spravedlnosti včas neodevzdalo zhruba 3150 veřejných…

Skandální vyjádření člena KSČM. Tvrdí, že o vině Horákové není pochyb

03.07.2020 09:15 KSČM řeší skandál, kdy jeden z jejích straníků Tomáš Kalaba pobouřil část veřejnosti svými výroky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy