Video Grety šokovalo svět. Z Česka přišla rázná reakce

Vašimi planými řečmi jste mi ukradli moje sny a moje dětství, prohlásila Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg v pondělí v emotivním projevy na klimatické konferenci v New Yorku. Na lídry z desítek krajin světa, kteří se konference zúčastňují, téměř křičela. Její projev se setkal s úspěchem, ale i kritikou.

Thunberg se slzami v očích řekla politikům: „Toto je celé špatně. Já by jsem tu vůbec neměla být. Měla by jsem být ve škole na druhé straně oceánu. Jenže vy se všichni obracíte na nás mladé, abychom vám dali nadeji. Jak si to dovolujete?“ zveřejnil server NBC NEWS ve videu z klimatického summitu.

V České republice se našli obhájci projevu Grety Thunbergové. Senátor Václav Láska, který byl zvolen za Prahu 5 jako nestraník napsal na svém Facebooku: „Upřímně řečeno, kdyby mi bylo 17 let, byl bych ze stavu naší přírody stejně naštvaný, vystresovaný a zděšený, jako je Gréta nebo moje nejstarší dcera. Ale je mi 45. Už se nevysiluji těmito negativními emocemi. Už sice není kam chodit na pstruhy, protože pstruhové potoky mého mládí vyschly. A teď mi vykáceli i ty houbařské ráje. Ale s pokorou přijímám, že já si ještě přírody užil. Většinu svého života. Ale mladým jsme tuhle radost z podstatné části vzali. Oni mají právo být naštvaní. A my máme povinnost zachránit, co se dá.“

Koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová, vyjádřila k její proslovu stanovisko na svém Facebooku: „Spousta z vás si to ještě nemyslí, ale žijeme v systému který naprosto postrádá jakoukoliv legitimitu. Vítejte na jednosměrném letu směrem "peklo." Pohodlně se usaďte a ještě si rychle zkuste v palubním katalogu koupit stříbrnou brož, nebo 200 letou whisky. A nebo se pokuste s tímhle prohnilým systémem ještě něco udělat. Jde to tak rychle, že to nejspíš smete i ty, kteří s tím teď odmítají cokoliv dělat, nebo mají na vrubu kriminální činnost spočívající v mnohaletém úsilí popírat antropogenní vliv na změnu klimatu. Kolaps ještě stihne zažít i Babiš, zcela určitě Klaus mladší, při troše pevného zdraví i jeho táta. A taky všichni Ódéesáci, Trumpové, Bolsonarové, a další aktéři ekocidy ve jménu soukromého zisku.“

Její projev vyvolal u některých i negativní reakce. Politolog Petr Robejšek se uvedl, že ekologická aktivistka Greta Thunbergová nad sebou ztrácí kontrolu. „Úvodem ke klimatické konferenci v New Yorku dnes Eko-Gréta obvinila celý svět z toho, že chodila za školu a že jí byly vzaty její sny a dětství. Takže nikoliv její rodiče, kteří jí včas nezbrzdili, ani zištní propagandisté, kteří s ní rozjeli svůj eko-byznys, ale my všichni jsme vinní na tom, že Eko-Gréta neměla žádné dětství. Ten kdo viděl její projev v OSN se mnou asi bude souhlasit, že teď je opravdu nejvyšší čas, aby se odebrala do lékařské péče,“ napsal na Facebook.

Související

Jan Lipavský

Česko plánuje kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN, oznámil Lipavský

Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033. Jde o jeden ze závěrů úterní schůzky nejvyšších ústavních činitelů, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na sociální síti. Záměr konzultoval s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

OSN Greta Thunbergová (aktivistka) Petr Robejšek

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 1 hodinou

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

včera

Senát ČR

Senát: Summit NATO by mohl nabídnout harmonogram začlenění Ukrajiny. Dlužníkům na sociálních odvodech stát odpustí penále

Červencový summit NATO v Litvě by měl podle Senátu potvrdit závazek ohledně začlenění Ukrajiny do aliance, k němuž by mělo dojít v nejbližším možném termínu. Mohl by také nabídnout harmonogram přičlenění. Vláda by měla prohlubovat integraci Ukrajiny do struktur a procesů NATO ještě před formálním zahájením procesu jejího vstupu do aliance. Senát k tomu dnes vyzval kabinet na podnět svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

včera

Brazilský prezident si postěžoval papežovi na konflikt na Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili spolu o válce na Ukrajině i ochraně životního prostředí. Uvedl to server US News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy