Jak dlouho bude trvat nouzový stav? Premiér Babiš prozradil víc

Premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Řekl to České televizi (ČT). Tento termín chtějí podpořit i komunisté a Piráti. Vláda původně chtěla nouzový stav prodloužit o 30 dní, tedy do 11. května.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

"Třicátý duben je fajn, my s tím budeme souhlasit. Chceme to hlavně proto, abychom ochránili zdraví občanů a mohli rychle nakupovat ochranné pomůcky," řekl premiér. Ve stavu nouze se stát nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Podle Babiše navrhne v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na vládě otevření některých obchodů a živností. Konkrétní ale nebyl. "Máme nějaké scénáře. Důležité je, abychom zvládli křivku nárůstu nákazy viru u nás na přelomu dubna a května. Pokud se nám to povede, tak za přísných pravidel budeme opatření rozvolňovat," řekl Babiš. Jako poslední budou podle něj povoleny hromadné akce, například koncerty nebo festivaly.

Dnes ráno mohli začít podávat žádosti o bezúročné úvěry živnostníci a malí a střední podnikatelé. Původní limit se ale vyčerpal za tři hodiny, odpoledne byl proto zvýšen o 1,5 miliardy na pět miliard korun. "Je tam 3000 žádostí o úvěry v celkové výši deset miliard, takže to upravujeme," podotkl Babiš.

Vláda také chystá úpravu návrhu na jednorázové vyplacení 25.000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým koronavirovou epidemií. Už ve středu to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pro některé byly podmínky příliš omezující. "Vnímáme tu kritiku, co se nepovedlo, tak to napravíme," dodal premiér.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond životního prostředí loni proplatil téměř 15 miliard korun

31.05.2020 08:25 Státní fond životního prostředí (SFŽP) loni žadatelům proplatil 14,88 miliardy korun. Více než 11…

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy