Rekordně dlouhé jednání Sněmovny k důvěře Fialově vládě bude pokračovat v podvečer

Po rekordně dlouhém jednání se Poslanecká sněmovna vrátí k žádosti vlády Petra Fialy (ODS) o vyslovení důvěry dnes večer. Poslanci začali bod projednávat ve středu v 09:00 a schůzi přerušili dnes kolem 07:00. Po dnešní mimořádné schůzi k financování vládního hnutí Starostové a nezávislí (STAN) by se měli k dalšímu jednání dostat v 18:00.

Markéta Pekarová Adamová

Kdy se bude o důvěře hlasovat, není známo. Na zasedání vystoupily s kritickými projevy desítky opozičních poslanců ANO a SPD. Pětikoalice složená z ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN důvěru díky své většině 108 hlasů pravděpodobně získá.

Dosavadní schůze trvající 22 hodin včetně polední přestávky je s přehledem nejdelším jednáním o důvěře. Dosud trvalo nejdéle předchozí hlasování o důvěře menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO), které se protáhlo na 16 hodin. O další tři hodiny kratší bylo v roce 1998 jednání o důvěře vládě Josefa Tošovského (nestraník). Naopak jen čtyři hodiny se v roce 2009 jednalo o vládě Jana Fischera (nestraník) a už po třech hodinách bylo rozhodnuto o důvěře pro vládu Jiřího Paroubka (ČSSD) v roce 2005.

Případy, kdy čeští poslanci jednají bez přestávky až do brzkých ranních hodin, jsou výjimečné. V minulém volebním období se tak stalo dvakrát. Poprvé v červenci 2018 při hlasování o důvěře, podruhé v červnu 2019, kdy se hlasovalo naopak o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Rekordní jednání zažila Sněmovna začátkem listopadu 2011, kdy se rozhodovalo o vládních reformních zákonech. Obstrukce tehdy opakovaně protáhly jednací den až ke čtvrté hodině ranní. Opakovaně jednali poslanci po půlnoci také v lednu 2001 během krize v České televizi.

Aktuální debata trvala zatím 20,5 hodiny, i s polední přestávkou komora jednala 22 hodin. Kolem 07:00 schůzi přerušila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na základě dohody poslaneckých klubů a žádosti opoziční SPD o přestávku. Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil žádost tím, že chce, aby se dnes od 09:00 nejprve uskutečnila mimořádná schůze svolaná z popudu poslanců ANO a SPD, na níž se má řešit financování vládního hnutí STAN.

Fiala ve středu při představování vládního programu řekl, že cílem kabinetu je dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. Program podle něho ukazuje, kudy se na tuto cestu vydat. Zdůraznil, že kabinet nemůže hospodařit na dluh. Případná úsporná opatření ale budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální péči, uvedl.

Naopak podle bývalého premiéra a lídra opozičního ANO Babiše slibuje vláda nesplnitelné. "My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule," prohlásil. Obvinil vládu, že se chce z krize dostat drastickými škrty jako v minulosti. Zatímco Fialovi stačila na projev asi půlhodina, Babiš hovořil skoro třikrát déle a k další vystoupení přidal dnes ráno.

Ještě o něco delší vystoupení měl Okamura. Vláda podle něho nenabídla žádná konkrétní řešení růstu cen energií a potravin či podpory výstavby bytů, navíc prosazuje podřízenost EU a NATO. Kritikou nešetřila ani exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Programové prohlášení vlády podle nynější šéfky frakce ANO obsahuje jen prázdné a obecné fráze bez konkrétních čísel, protiřečí si a je výsměchem. Řadoví poslanci bez přednostního práva se ke slovu dostali až ve středu odpoledne, do debaty se jich v té době hlásilo ke čtyřem desítkám.

Z jednání se omluvilo několik koaličních i opozičních poslanců. Koalice má i vzhledem k opozičním omluvám v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů. K vyslovení důvěry navíc stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců, není nutné získat většinu ze všech 200 zákonodárců.

Fialova vláda kvůli průtahům odložila své zasedání, na kterém měla ve středu mimo jiné rozhodovat o tzv. pracovní karanténě s covidem-19. Jednat chtěla začít půl hodiny po skončení sněmovního hlasování, už ve středu večer však premiér schůzi odložil na páteční odpoledne. Šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) se kvůli zasedání Sněmovny a vlády dnes a v pátek nezúčastní schůzky ministrů zahraničí zemí EU v Brestu. Zastoupí ho náměstek Jiří Kozák.

Omikron trhá evropské rekordy. Francie hlásí půl milionu nakažených za den

25.01.2022 22:02 Ve Francii za poslední den přibylo rekordních více než půl milionu lidí s potvrzenou nákazou…

Koalice Spolu půjde společně i do podzimních voleb

25.01.2022 14:05 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Babišova vláda podle expremiéra vymýtila korupci z nejvyšších pater…

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Bartoš: O kompenzacích pro podnikatele rozhodneme v nejbližších dnech

25.01.2022 20:59 Předsedové vládní pětikoalice spolu s představiteli ministerstev financí a průmyslu a obchodu…

Sněmovna schválila možnost až deseti dnů volna ve školách kvůli karanténě…

25.01.2022 19:07 Aktualizováno Ředitelé škol zřejmě budou moci vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno nebo zavést…

Křeslo šestého místopředsedy zůstalo neobsazené, neuspěli Havlíček ani…

25.01.2022 18:49 Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy Sněmovny zůstalo i po prvním kole dnešní tajné volby…

Blažek poslal Farskému analýzu ohledně rezignace na mandát poslance

25.01.2022 18:03 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit…

Milostivé léto se může letos zopakovat

25.01.2022 17:24 Aktualizováno Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se…

Rakušan: Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat…

25.01.2022 15:54 Pro případ vyhrocení situace na Ukrajině by Česká republika a Slovensko měly při opatřeních…

ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou i do podzimních voleb v koalici Spolu

25.01.2022 14:08 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci statutárního náměstka…

25.01.2022 13:57 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Sněmovna kvůli vetu SPD dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:29 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Předchozí vláda podle Babiše vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Související:

Právě se děje

reklama