Kdo se dostane do Senátu? Bookmakeři mají tři největší favority voleb

Největšími favority senátních voleb jsou podle bookmakerů současní senátoři Zbyněk Linhart (za STAN+SLK, 1,1:1), Lumír Aschenbrenner (ODS, 1,2:1) a poslankyně Miroslava Němcová (ODS, 1,22:1). Kurz 1,3:1 a nižší mají ještě senátoři David Smoljak (STAN), Milan Štěch (ČSSD), Tomáš Goláň (za SEN 21), Ivo Valenta (za Soukromníky) a starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Vyplývá to z odpovědí zástupců sázkových kanceláří, které ČTK oslovila. Sázky na volby zatím dosáhly zhruba pět milionů korun.

"Sázkaři zatím u Tipsportu nasázeli na nové senátory přes dva miliony korun. Zájem je především o známá jména. Třeba o miliardáře Iva Valentu za Uherskohradišťsko nebo dlouholetého politika a bývalého předsedu Senátu Milana Štěcha. Nejčastěji se ale na tiketech objevil kandidát za Znojemsko, znojemský starosta Jan Grois (ČSSD)," uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Podle mluvčí Chance Markéty Světlíkové sázky na senátní volby nejsou doménou velké skupiny sázkařů, ale tím spíš se na ně zaměřují a specializují někteří sázející, mnohdy i přímo profesí politologové. "Proti jejich informacím a znalostem v politice to mají bookmakeři složité. A při senátních volbách bývají úspěšní. Přece jen politika není až tak nevyzpytatelná jako sportovní utkání," podotkla Světlíková.

Podle hlavního bookmakera Fortuny Michala Hanáka stojí za zmínku brněnské souboj mezi bývalým ředitelem tamní fakultní nemocnice Romanem Krausem (ODS, 1,65:1) a bývalou veřejnou ochránkyni práv Annou Šabatovou (za Zelené+SEN 21, 2,6:1). Jak dále uvedl, v Praze 5 bookmakeři čekají vyrovnaný soubor mezi bývalým velvyslancem a ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským (za ODS, STAN a TOP 09, 1:8,1) a současným senátorem Václavem Láskou (SEN 21, 2:1).

"Volby do Senátu se konají vždy tak trochu na pozadí, z pohledu sázkařů jde ale rozhodně o zajímavou příležitost. Výsledky právě těchto voleb totiž naši klienti historicky predikují velmi přesně a pro nás je těžké udržet bilanci alespoň vyrovnanou, úspěšnější bývají sázkaři," doplnil Hanák.

První kolo senátních voleb se uskuteční 2. a 3. října, druhé kolo o týden později. Do druhého kola postoupí dva nejlepší z kola prvního. V případě, že některý z kandidátů získá v prvním kole nadpoloviční většinu, postupuje přímo. Senátní volby se konají vždy v sudých letech ve 27 volebních obvodech z celkových 81. Letos svůj senátorský post obhajuje 18 kandidátů, před dvěma lety jich bylo o čtyři méně.

Z 27 volebních obvodů je největší konkurence v Kladně, Karviné a obvodu Ostrava-město, kde se zaregistrovalo 13 kandidátů. Ve Strakonicích, Praze 9, Kolíně, Hradci Králové, Brně-město a v Přerově jich je 11. Naopak pouze čtyři kandidáti jsou v Trutnově. Ve Vyškově a Uherském Hradišti po pěti.

Související

Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise jej tak nemohla identifikovat a neumožnila mu hlasovat. Muž se obrátil nejprve na Krajský soud v Brně, volby v Jihomoravském kraji považoval za neplatné. Krajský soud návrhu nevyhověl, správnost jeho rozhodnutí nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Volby, ilustrační foto

Výsledky senátních voleb 2020 platí, NSS žádné stížnosti nevyhověl

Výsledky letošních voleb do Senátu jsou definitivně platné, Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze sedmi stížností, které dostal v zákonné lhůtě. Jako poslední dnes zamítl společný podnět Aliance národních sil a Jednotných, zjistila ČTK z úřední desky. Stěžovali si na nerovný přístup do médií a nevýhody, které z toho plynou pro mimoparlamentní strany.

Více souvisejících

krajské a senátní volby 2020 Senátní volby Zbyněk Linhart Miroslava Němcová Milan Štěch David Smoljak Volby Ivo Valenta (zakladatel Synot)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy