Bývalý ministr Vladimír Kremlík na ministerstvu dopravy skončil. Úřad přehodnotil své původní stanovisko a pro odvolaného ministra neuplatnil dvouměsíční výpovědní lhůtu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva František Jemelka. Původně ministerstvo vůči Kremlíkovi postupovalo podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce, nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci. Kremlík tak dostane pouze odchodné.
Ministerstvo dopravy podle mluvčího dříve vycházelo z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance tzv. na překážkách, tedy zaměstnance, jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.
"Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude tak vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra," uvedl dnes mluvčí ministerstva Jemelka. Úřad tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.
Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nelze funkci ministra ani jiného člena vlády realizovat v pracovněprávním vztahu, protože nejde o výkon závislé práce podle zákoniku prace. "K výkonu funkce ministra se neuzavírá pracovní smlouva, ani není do této funkce jmenován dle pracovněprávních předpisů, které se na tuto problematiku vůbec nepoužijí," uvedlo ministerstvo v komentáři pro ČTK.
Zákoník práce je pro vedoucí zaměstnance využitelný pouze v případech, kdy se na ně nevztahují žádné zvláštní zákony. Pozice ministra ovšem vychází přímo z ústavy. Výkon funkce ministra podle MPSV končí odvoláním prezidentem republiky.
V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.
Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na ministerstvu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. Tento týden Havlíček řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.
Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažerský nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který oba úřady vede současně. Nový ministr kritizovanou zakázku zrušil.
Související
Policie bude muset znovu řešit kauzu tendru na dálniční známky
Prodej dálničních známek přes e-shop nefunguje, Havlíček je terčem kritiky a posměchu
Vladimír Kremlík , Ministerstvo dopravy , Karel Havlíček , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 1 hodinou
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 2 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 2 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 2 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 3 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 4 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 4 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 5 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 6 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 6 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 7 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 8 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 9 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 9 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 10 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 11 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 12 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
Ukrajinská tajná služba (SBU) oznámila, že ruské síly začaly osazovat hlavice svých raket ochuzeným uranem. Tento nález byl odhalen po dubnovém útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák