Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Na začátku pochodu Kroky k volbám, který dnes odpoledne vyrazil z pražské Kampy a zamířil na Staroměstské náměstí, to prohlásil nový předseda spolku Benjamin Roll.
Dosavadní předseda Mikuláš Minář řekl, že v pátek rezignoval na svou funkci. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb.
"Milion chvilek nestojí a nepadá s tím, kdo je zrovna předsedou. Milion chvilek je již přes dva roky spolek nadšených demokratů, tým zkušených lidí a také síť propojující aktivní občany celé České republiky," řekl Roll.
Když začal Minář o možném politickém angažmá mluvit, začalo být podle Rolla jasné, že by se jako předseda spolku dostal do střetu zájmů. Už v srpnu mu proto prý neformálně předal svou roli, v pátek oficiálně na funkci rezignoval. Členové spolku následně zvolili Rolla předsedou. "Je to obrovská příležitost ukázat, že Milion chvilek nikdy nestál jenom na Mikulášovi, že je to celá řada lidí, kteří se na těch aktivitách podíleli už dříve," uvedl Roll.
Podle Rolla se i v minulosti z některých členů spolku stali političtí kandidáti. "Po nových osobnostech vstupujících do politiky voláme od počátku našeho působení. Voláme po tom, aby aktivní občané překonali ostych, obavy a často i odpor a vstoupili do politického zápasu," vysvětlil předseda. "Jako spolek se cestou přímého politického kroku nevydáme. To není naší rolí. Naší rolí je informovat, burcovat a propojovat," dodal.
Minář uvedl, že je potřeba, aby vzniklo nové politické hnutí, schopné oslovit část voličů, kterou nedokázala oslovit sněmovní opozice, nebo i dosavadní nevoliče. Zatím se stýká s potenciálními kandidáty či experty, kteří by s ním chtěli spolupracovat.
Pochodem Kroky k volbám, kterého se v Praze zúčastnilo asi 70 lidí, chtěl dnes spolek připomenout blížící se volby, podpořit volební účast a zájem lidí o veřejné dění. Akce se koná i na dalších místech v Česku.
Poprvé bez předsedy M. Mináře. V @hkcity se v pondělí na sv. Václava k připomínce Dne české státnosti na výzvu @milionchvilek sešlo 20 lidí vč. pořadatelů a dětí. Křídou vyznačili na chodníku šipky k volebním místnostem a vyzvali veřejnost, aby přišla volit. pic.twitter.com/ttcVCYknT7
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) September 28, 2020
Například ve Zlíně se lidé nejdříve mohli zúčastnit mše, poté šli k soše T.G. Masaryka, kde se sešlo asi pět desítek lidí. Akce se zúčastnila i Jana Filipová, demonstrantka z akcí spolku Milion chvilek, která dříve podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho tvrzení, že byli demonstranti na protestech proti vládě v roce 2018 zaplacení. Soud pravomocně rozhodl, že se jí premiér nemusí omlouvat. Podle ní je důležité, aby se lidé angažovali a více chodili volit. "Je to důležité, musíte mluvit s lidmi pořád dokolečka, pořád vysvětlovat, nikdy to nevzdat," uvedla Filipová.
V Hradci Králové se pochodu zúčastnila asi dvacítka lidí, sdělila dnes krátce po zahájení akce jedna z organizátorek Lucie Javůrková. Průvod vyrazil od zastávky MHD Pod Strání do městské části Nový Hradec Králové k soše sv. Václava vedle kostela sv. Antonína.
Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Andrejem Babišem. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje Babiše mimo jiné za střet zájmů a nedodržování volebních slibů. Loni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.
Související

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách
Milion chvilek pro demokracii , Benjamin Roll (Milion chvilek) , Mikuláš Minář , Praha , demonstrace proti Babišovi (Praha, Letná 23. 6. 2019)
Aktuálně se děje
včera

Slovensko vyhrožuje, že zablokuje sankce EU proti Rusku
včera

Do Los Angeles dorazila národní garda. Hegseth hrozí nasazením námořní pěchoty
včera

Greta Thunbergová míří do Pásma Gazy. Loď zastavíme za každou cenu, varuje Izrael
včera

Dvořák ze STAN o bitcoinovém daru věděl, tvrdí ANO a ODS
včera

Rusové údajně poprvé pronikli do centrální části Ukrajiny
včera

Kanada jako člen EU? Odstartovala neobvyklá kampaň
včera

Trump chválí zásah Národní gardy v Los Angeles. Ta ale ve městě vůbec není
včera

Volby by vyhrálo ANO, koalice Spolu navzdory bitcoinové kauze posiluje
včera

Nečekaná dohra extrémního počasí: Hrozí ničivé dopady na celoplanetární úrovni, varují vědci
včera

Poplach v Rusku: Moskva po dronových úderech Ukrajiny uzavřela letiště
včera

Počasí: Do Česka dnes dorazí další silné bouřky
včera

Mír na Ukrajině je jen iluze. Podle zpravodajců na něj Putin nepřistoupí
včera

Rusko přišlo o víc, než jen bombardéry. Ukrajina zničila i ruskou představu o bezpečnosti
včera

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty. Trump povolal tisíce příslušníků národní gardy
včera

Počasí bude příští týden letní, teploty překročí tropickou hranici
7. června 2025 22:15

Dva prvoligové týmy oznámily své nové trenéry. Boleslav bude trénovat Majer, Slovácko Kameník
7. června 2025 22:11

Češi zvládli další duel kvalifikace na MS, po Faerských ostrovech a Gibraltaru vyhráli nad Černou Horou
7. června 2025 21:57

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli
7. června 2025 20:46

Elon Musk smazal příspěvky týkající se konfliktu s prezidentem Trumpem
7. června 2025 19:33
Blažek pozastavil členství v ODS. Po bitcoinové kauze rezignoval i na vedení jihomoravské organizace
Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek pozastavil své členství v Občanské demokratické straně. Stalo se tak krátce poté, co kvůli narůstajícímu tlaku v souvislosti s takzvanou bitcoinovou kauzou podal demisi z ministerské funkce a zároveň se vzdal kandidatury v nadcházejících podzimních volbách. Původně měl být na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky koalice Spolu. Kromě toho rezignoval také na funkci předsedy regionálního sdružení ODS v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Libor Novák