Milion chvilek udělil čestná členství Pithartovi nebo Minářovi

Milion chvilek dnes na setkání ke čtyřletému výročí založení spolku udělil čestná členství osobnostem, které dlouhodobě inspirují a probouzejí k aktivitě občanskou společnost. Hlavním pojítkem celé akce byly rozhovory o roli občanské společnosti nejen v časech krize, ale i o tom, jakou roli mohou aktivní občané sehrát v nadcházející volbě prezidenta.

Založení spolku na začátku roku 2018 umožnilo přerod Milionu chvilek z party nadšenců a dobrovolníků v organizaci se stabilním zázemím, dlouhodobou vizí a silnou pozicí. U příležitosti čtvrtého výročí se proto spolek rozhodl udělit čestná členství Milionu chvilek těm, jejichž poradního hlasu a přátelských vztahů si dlouhodobě váží. Prvními čtyřmi čestnými členy jsou Petr Pithart, Věra Roubalová Kostlánová, Mikuláš Minář a Dana Němcová. V následujících letech spolek zamýšlí v udělování čestných členství pokračovat.

"Všech nově jmenovaných čestných členů si velmi vážíme za jejich dlouhodobou podporu demokracie a jsme moc rádi, že je můžeme tímto způsobem za jejich přínos občanské společnosti ocenit a poděkovat jim," řekla k čestnému členství mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. "I díky vzájemné spolupráci můžeme s Milionem chvilek i nadále nést odkaz těchto aktivních lidí. Zároveň nás velmi těší, že čestné členství není jen symbolickou funkcí, ale že je naopak příslibem další přínosné kooperace," dodala Strašáková.

Čestné členství Milion chvilek udělil Petru Pithartovi za neutuchající obhajobu demokratických hodnot polistopadové politiky, připomínání důležitosti právního systému i občanské odpovědnosti a podporu konstruktivního dialogu. Daně Němcové za obětavou pomoc nespravedlivě stíhaným, podporu občanského sebevědomí ve společnosti a celoživotní obranu demokratických hodnot. Věře Kostlánové Roubalové za aktivní občanský přístup v době totality i po ní, sebevědomou podporu lidských práv, sociálních i ekologických aspektů demokracie a pomoc lidem v nouzi napříč národy. A Mikuláši Minářovi za kultivování a probuzení občanské společnosti a hájení hodnot odvahy, kritického myšlení a laskavosti.

"Všichni čestní členové mají dle stanov stejné a jasně stanovené pravomoce – fungují výhradně jako poradní hlas, a jako poradců jejich vhledu do situace i všeobecného rozhledu moc rádi využijeme," vysvětlila mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. "Čestní členové ale zároveň nemají možnost podílet se na konkrétních rozhodnutích spolku Milion chvilek a nemají žádnou exekutivní funkci. Samozřejmě ale záleží i na nich, do jaké míry se rozhodnou svých práv jakožto čestných členů využívat. Například Petr Pithart souhlasil s čestným členstvím jen za podmínky, že jeho členství nebude jen formalita, ale že bude opravdu poradním hlasem. O to víc si toho vážíme a o to větší máme radost, že naši nabídku čestného členství všichni čtyři přijali."

Kromě udílení čestných členství proběhla během dnešního odpoledne v rámci spolku také diskuze o roli aktivní občanské společnosti a o blížících se prezidentských volbách. Každou chvíli nám současné osazenstvo Hradu ukazuje, jak důležité je mít důstojného a demokratického prezidenta, který se nestará jen o sebe a své zájmy. O těchto a dalších stěžejních tématech debatovali kromě čestných členů a Chvilkařů také novináři a odborníci různých oborů.

Související

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 
Petr Pavel

Milion chvilek oceňuje zvolení Pavla, dál chce bránit demokratické hodnoty

Zvolení Petra Pavla příštím prezidentem podle spolku Milion chvilek dokládá, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. Ukázala, že nemůže uspět agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, ale naopak uspěly hodnoty demokratické společnosti představované Pavlem. Bránit demokratické hodnoty, nálady a důstojný život občanů je třeba za každé situace, úkoly Milionu chvilek proto nekončí, sdělila ve vyjádření k pátému výročí od založení spolku ČTK mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Petr Pithart Dana Němcová Mikuláš Minář

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 2 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 5 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 8 hodinami

Letní počasí garantováno. Příští víkend budou teploty atakovat třicítku

Meteorologické léto začíná 1. června, takže by nikoho nemělo překvapit, že úvodní víkend šestého kalendářního měsíce bude provázet letní počasí. Bude jasno a teploty mají atakovat třicítku, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy