Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva dnes Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů nebo ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku.
Prezident už sedmkrát odmítl Koudelku jmenovat na návrh vlád do hodnosti generála. V seznamu adeptů na nejvyšší ocenění figuruje také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zeman už začátkem března oznámil, že se tomuto návrhu rozhodl vyhovět.
Dolní komora naopak odmítla nominovat na udělení Řádu bílého lva maďarského premiéra Viktora Orbána, o což usilovali poslanci opozičního hnutí SPD. Seznam sněmovních kandidátů na státní vyznamenání čítá 34 jmen. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi, který návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.
Odbojová skupina bratří Mašínů je ve hře znovu po několika letech, v minulosti její členy navrhoval na ocenění Senát. Jde o Josefa Mašína a posmrtně o Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu. Loni figurovali členové skupiny na předběžném seznamu podvýboru na medaili Za hrdinství, organizační výbor je vyřadil. Individuální snahu poslance ODS Pavla Žáčka, aby se mezi kandidáty vrátili, pak plénum neschválilo.
I výsledky dnešního hlasování o jednotlivých členech odbojové skupiny byly poměrně těsné. Josefa Mašína Sněmovna nominovala až na druhý pokus, když první, posléze zpochybněné hlasování, skončilo zamítavě. Koudelku loni dolní komora neúspěšně navrhovala na medaili Za zásluhy.
Ke sněmovním kandidátům na Řád Tomáše Garrigua Masaryka patří dlouholetá ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Milena Černá, která zemřela loni v září. Na medaili Za hrdinství Sněmovna nominovala dobrovolné hasiče Jaroslava Filu a Marka Vrbu, kteří zahynuli loni při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Mezi navrženými je i trojice dobrovolných hasičů Jaroslav Bolfík, Radim Lískovec a Jakub Mrákava za pomoc lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě. Na udělení medaile Za zásluhy dolní komora Zemanovi nabídla posmrtně básníka a překladatele Jana Zábranu, badatele Jaroslava Čvančaru, trumpetistu a zakladatele dechové kapely Moravanka Jana Slabáka nebo muzikologa a skladatele Miloše Štědroně.
Návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jak je schválila Sněmovna:
Řád bílého lva: 1) Volodymyr Zelenskyj, 2) Josef Hubáček in memoriam, 3) Josef Stehlík in memoriam, 4) Vojtěch Luža in memoriam, 5) Josef Mašín, 6) Ctirad Mašín in memoriam, 7) Milan Paumer in memoriam, 8) Václav Švéda in memoriam, 9) Zbyněk Janata in memoriam, 10) Ctibor Novák in memoriam, 11) Michal Koudelka;
Řád Tomáše Garrigue Masaryka: 1) Milena Černá in memoriam, 2) Věra Doušová;
Medaile Za hrdinství: 1) Tomáš Houška in memoriam, 2) Tomáš Neškodný, 3) Jaroslav Fila in memoriam, 4) Marek Vrba in memoriam, 5) Jaroslav Bolfík, 6) Radim Lískovec, 7) Jakub Mrákava;
Medaile Za zásluhy: 1) Jan Zábrana in memoriam, 2) Vladislav Třeška, 3) Jaroslav Čvančara, 4) Ivan Sedláček, 5) Jiří Kotyk, 6) Jan Slabák, 7) Martin Hrbáč, 8) Petr Marek, 9) Miloš Štědroň, 10) Pavel Vršecký, 11) František Janula, 12) Václav Klemák, 13) Veritas Holíková, 14) Angelika Ivana Pintířová.
Související
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
Poslanecká sněmovna , státní vyznamenání
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
před 2 hodinami
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
před 2 hodinami
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
před 3 hodinami
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
před 4 hodinami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 5 hodinami
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 5 hodinami
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 5 hodinami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 6 hodinami
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 7 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 8 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 9 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 10 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
V dolnosaském městě Stade došlo v pondělí kolem poledne ke tragické střelbě, která si vyžádala pět lidských životů. K incidentu došlo v hanzovním městě, které má bezmála padesát tisíc obyvatel. Na místo okamžitě vyrazilo velké množství policistů a záchranářů.
Zdroj: Libor Novák