Nouzový stav je v zájmu obyvatel, řekl Babiš ve Sněmovně. Promoření odmítl

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí 11. května v souladu s usnesením vlády. Podmínky pro jeho vyhlášení podle ministerského předsedy trvají a nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Babiš také zdůraznil, že pandemie nového typu kononaviru nebude znamenat návrat k silnému a všemocnému státu.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Nechci, aby byly svobody omezovány o vteřinu déle, než je nezbytně nutné," řekl premiér. Vyzdvihl i pilíře, na nichž stojí Evropská unie a k nimž patří i volný pohyb osob. Zmínil také, že právě demokracii odlišuje od diktatury to, že jí jde o každý lidský život.

Babiš ale také řekl, že nemůže poslancům slíbit to, že před nimi stojí s žádosti o prodloužení nouzového stavu naposledy. Z vyjádření politických špiček se totiž zdá, že Sněmovna kývne na prodloužení do čtvrtku 30. dubna.

Premiér před poslanci vypočítal dosavadní kroky vlády. "Kromě zastavení epidemie je naším zásadním úkolem udržení chodu ekonomiky," uvedl. "Hlavně potřebujeme přežít několik měsíců, které mohou být těžké," podotkl Babiš.

Připomněl predikce, podle nichž bude v Česku na konci dubna nakažených 14.000 až 15.000 lidí, pokud budou vládní opatření k omezení šíření koronaviru dodržována. Znovu odmítl názory, podle nichž je třeba obyvatelstvo promořit. Při prudkém růstu nakažených by už nebylo možné dostat epidemii pod kontrolu, zdůraznil. Předčasné ukončení omezení by podle něho znamenalo, že obyvatelé budou vystaveni nebezpečí.

"Riziko ztráty kontroly nad epidemií je vysoké," míní Babiš. Cílem je podle něho řídit epidemii tak, aby nebylo přetíženo zdravotnictví, a to cestou rychlé izolace nakažených lidí. Scénáře dalších kroků by mohly být podle Babiše po Velikonocích.

Opět se ohradil proti kritice ohledně pozdních dodávek ochranných pomůcek pro zdravotníky. Stát už na ně podle něho vydal 11,7 miliardy korun. Babiš poděkoval vedle zdravotníků a dalších lidí takzvaně v první linii obyvatelům, že si látkové roušky zajistili sami.

Loading...
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy