Opozice shromáždila dostatek poslaneckých podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze Sněmovny k aféře kolem postupu europoslance a advokáta Stanislava Polčáka (STAN) v kauze Vrbětice. Na plénu to dnes oznámil předseda hnutí SPD Tomio Okamura.
Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.
Žádost o svolání mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců, SPD jich má polovinu. Další podpisy podle Okamury dodali poslanci hnutí ANO. Okamura uvedl, že Sněmovna by se měla zabývat "politickým podnikáním hnutí STAN".
Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu minulý týden na běžné sněmovní schůzi. Koalice navrhované zařazení nového bodu do jejího programu vetovala. Je pravděpodobné, že dolní komora zamítne koaliční většinou hlasů i návrh programu mimořádné schůze. Schůze by se v takovém případě neuskutečnila, navzdory tomu by se otevřel prostor pro debatu omezenou na řečníky s přednostním právem.
Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan minulý týden odmítl obvinění Okamury, který označil STAN za politicko-podnikatelský projekt. Rakušan mluvil v souvislosti s aférou o "hrubé politické chybě". Uvedl, že pokud Polčák zastupoval jako advokát obce, neměl zároveň prosazovat přijetí odškodňovacího zákona. "Osobně v tomto vidím každopádně střet zájmů, který tady byl," řekl Rakušan. Odmítl ale tvrzení SPD, že Polčák obchodoval se zákony.
V polovině ledna se Sněmovna mimořádně sešla z podnětu SPD a ANO ke sponzorským darům pro hnutí STAN, údajně pocházejícím ze zahraničí, a to i z daňových rájů. Opozice návrh programu schůze neprosadila. Hnutí STAN tehdy zdůrazňovalo, že žádné peníze z ciziny nepřijalo. Dary byly podle hnutí buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky.
Související

Europoslanec Polčák obnovil členství v hnutí STAN

V kauze údajné korupce v DPP na policii vypovídal europoslanec Stanislav Polčák
Stanislav Polčák , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
včera

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
včera

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
včera

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
včera

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
včera

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
včera

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
včera

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
včera
Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží.
Zdroj: Jakub Jurek