Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci Evropského parlamentu k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že vládní usnesení nepřispívá k budování české pozice před hlasováním o víceletém finančním rámci EU, který bude schvalovat i Evropský parlament.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Podle nezávazné rezoluce, kterou EP schválil v polovině června, český premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Babiš toto tvrzení dlouhodobě odmítá s argumentem, že Agrofert vložil do svěřenských fondů a nemá na něj vliv. Česká vláda v pondělí části rezoluce kritizovala kvůli tomu, že se podle ministrů pokouší zasahovat do vnitřních záležitostí ČR.

Při jednání vlády se Petříček a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) hlasování zdrželi, oba to tehdy zdůvodnili tím, že text usnesení dostali na poslední chvíli a neměli možnost si ho prostudovat. Petříček dnes řekl, že by pro usnesení nehlasoval ani po prostudování návrhu, usnesení vlády považuje za zbytečné.

Ministr zahraničí upozornil, že vládní usnesení nepřispívá budování české pozice před schvalováním finančního rámce EU na roky 2021 až 2027. Na podobě finančního rámce se musejí dohodnout lídři EU, následně ho schvaluje i Evropský parlament. Podle Petříčka spor vlády s parlamentem nenahrává tomu, aby europoslanci podpořili priority, které Česko ve finančním rámci bude mít.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav, vláda vyhlásí nový

26.02.2021 18:40 Aktualizováno Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu…

Zeman podepsal pandemický zákon a zdvojnásobení příspěvku pro OSVČ

26.02.2021 17:44 Prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon, který dnes schválila Sněmovna. Norma umožní…

Senátoři napadnou u ÚS podmínku negativního testu při cestě do Česka

26.02.2021 17:39 Skupina senátorů se obrátí na Ústavní soud (ÚS) kvůli opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama