Petříčkova prohra na sjezdu poskytla Hamáčkovi záminku k odvolání, míní politolog

Prohra Tomáše Petříčka (ČSSD) na stranickém sjezdu v boji o pozici předsedy strany poskytla vicepremiérovi a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi záminku k jeho odvolání, k němuž měl i jiné důvody, včetně vstřícného gesta vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Na dotaz ČTK to dnes uvedl politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle ředitele Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála byl Petříček otevřený novým tématům, jeho přístup k zahraniční politice se ale v některých bodech rozcházel s názory Hradu a komunistů, kteří vládu tolerují.

Prezident Zeman dnes Petříčka odvolal a zároveň pověřil Hamáčka řízením resortu. Nabídku na post ministra zahraničí dostal současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se rozhoduje. Pokud Zaorálek nabídku přijme, nahradí jej v čele ministerstva kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

"To, že se Tomáš Petříček postavil jako vyzyvatel Janu Hamáčkovi a prohrál, je nesporně jedním z důvodů (odvolání). Jan Hamáček tak ale vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou, zbavil se stranického oponenta a ještě se zalíbil na Hradě. Respektive mu Petříčkova porážka na sjezdu poskytla vhodnou záminku k odvolání, k němuž měl i jiné důvody včetně zmíněného vstřícného gesta vůči prezidentovi," poznamenal Mlejnek.

Jako politik byl podle něj Petříček trochu nevýrazný. Je otázkou, zda své straně přinášel body, neboť jeho prozápadní postoje oceňovali hlavně voliči středu a pravice, tedy lidé, kteří by kvůli ministru zahraničí ČSSD stejně nevolili, míní.

Podle Dostála se o Petříčkovi hovoří zejména ve smyslu, že držel prozápadní směr a prosazoval lidskoprávní rozměr zahraniční politiky. Zároveň si ale uvědomoval, že to je pro českou diplomacii důležitý základ, který sám o sobě nestačí.

"Zajímavé bylo, jak byl otevřený novým tématům: v rámci agendy zahraničních věcí se začaly více objevovat klimatické otázky, přemýšlel nad mimoevropskými vztahy se zeměmi Afriky nebo například Indií a záleželo mu na dobré přípravě českého předsednictví v Radě. Je zásadní, aby v těchto věcech pokračoval i jeho nástupce nebo nástupkyně," poznamenal Dostál.

V některých důležitých bodech se podle něj Petříčkův přístup k zahraniční politice rozcházel s názory Zemana a komunistů. "Odvolání ale lze chápat i jako přání předsedy ČSSD mít kolem sebe straníky, kteří plně věří jeho kurzu," dodal.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček ČSSD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy