Po pátečním jmenování nové vlády se ministři ujali svých úřadů

Po pátečním jmenování nové vlády Petra Fialy (ODS) se noví ministři ujali svých úřadů, výjimkou je budoucí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Jeho resort zatím dočasně řídí šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Vláda ČR.

Dnes uvedl předseda vlády do úřadu devět ministrů, sedm členů kabinetu se úřadů ujalo už v pátek, několik hodin poté, co koaliční vládu tvořenou Spolu a Piráty se STAN jmenoval v Lánech prezident Miloš Zeman.

Dnes dopoledne Fiala doprovodil na úřady ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti), ministry dopravy Martina Kupku (ODS), školství Petra Gazdíka (STAN) a kultury Martina Baxu (ODS) a odpoledne pak ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL). Na Úřadu vlády pak odpoledne předal premiér také funkce třem ministrům bez portfeje - Mikuláš Bek (STAN) bude mít na starosti evropské záležitosti, Helena Langšádlová (TOP 09) vědu, výzkum a inovace a Michal Šalomoun (Piráti) vládní legislativu.

Černochová, bývalá předsedkyně výboru pro obranu a starostka Prahy 2, vystřídala v čele ministerstva obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který naopak zaujme místo předsedy sněmovního branného výboru. Černochová chce ve funkci podporovat modernizaci armády, zopakovala příslib, že Česká republika bude do roku 2025 vydávat dvě procenta HDP na svou obranu. Spolu s Fialou vyjádřila názor, že je v zájmu Česka, aby mělo kvalitní armádu a bylo pevnou součástí NATO.

Dobré jméno a postavení Česka za hranicemi chce posílit nový ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), do zahraniční politiky chce vrátit lidskoprávní rozměr. Velkou výzvou pro nadcházející rok je podle něj české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině příštího roku. Ministerský předseda poznamenal, že kdyby se ukázalo, že vyčleněné peníze na předsednictví nestačí, je vláda připravena finance přidat. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Lipavský, kterého původně Zeman odmítl jmenovat, dnes také řekl, že bude usilovat o konstruktivní vztahy s hlavou státu. Má podle něj poměrně širokou řadu kompetencí v zahraniční politice.

"Zastupuje stát navenek, je klíčový pro jmenování velvyslanců a také pro podpis mezinárodních smluv. Účastní se některých fór, cestuje, přijímá návštěvy, takže debata musí běžet," poznamenal ministr.

Martin Kupka, který převzal ministerstvo dopravy po Karlu Havlíčkovi (ANO), chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů nových dálnic. Prioritou jsou dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a D35. Zároveň chce během svého funkčního období připravit ke stavbě první úseky vysokorychlostních tratí. Novinářům dnes také řekl, že upraví slevy v dopravě a že změny budou citlivé.

Ministerstvo školství vede nově Petr Gazdík (STAN). Řekl, že jeho úkolem bude uvést do života Strategii 2030+, kterou vypracovalo předchozí vedení resortu a na které panuje politická shoda. Dokument se zabývá modernizací českého školství. To podle Gazdíka potřebuje změnu a potřebuje se připravit na budoucnost. Základní dovedností žáků a studentů musí být schopnost učit se novým věcem. Politickým náměstkem Gazdíka se stane dosavadní ministr Robert Plaga (za ANO), který už jako náměstek na ministerstvu působil v minulosti.

Vrátit kulturu do normálu v případě lepší epidemické situace bude chtít nový ministr kultury Martin Baxa (ODS). Bude usilovat, aby vznikl jasný plán jejího fungování. Za důležité považuje dokončit zákon o veřejných kulturních institucích, novelu autorského zákona či novelu mediálních zákonů. Dalším tématem je podle Baxy, který převzal úřad od Lubomíra Zaorálka (ČSSD), prezentace kultury při českém předsednictví v Radě EU. Baxa dále řekl, že má v plánu ve větší míře připomínat významné okamžiky českých a československých dějin.

Nová ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se chce zaměřit na otázky spojené s klimatickou změnou, ochranu pitné vody, zavádění obnovitelných zdrojů energie a omezení uhlí, evropský Green Deal či dořešení havárie na Bečvě. Chce také navázat užší spolupráci s ministerstvy zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravy. Fiala zmínil, že jde o jediný resort, ze kterého odchází dosavadní ministr Richard Brabec (ANO) po osmi letech ve funkci.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) považuje za důležité dostávat poznatky aplikovaného výzkumu do praxe a hledat pro vědu a výzkum nové zdroje. Chce se inspirovat úspěšnými zeměmi a navázat na své kontakty v Izraeli či na Tchaj-wanu. Ministr pro legislativu a šéf Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (za Piráty) chce dbát na kvalitu vládních návrhů, jejich jednoduchost, promyšlenost a provázanost. Pro ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) je prioritou kromě přípravy českého předsednictví v Radě EU zlepšit koncepční a argumentační přípravu vlády na diskuse o evropské politice a legislativě.

Po jmenování Nekuly bude mít Fialova vláda 18 členů, z toho tři jsou ženy. Po pátečním prvním zasedání se znovu sejde 22. prosince a také mezi svátky. Řešit musí přednostně epidemii koronaviru, přípravu rozpočtu na příští rok nebo dopady zdražování.

Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce v Downing…

25.01.2022 12:40 Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce, které se konaly v rezidenci a…

Odborníci v Izraeli doporučili očkovat čtvrtou dávkou všechny

25.01.2022 09:25 Panel izraelských odborníků dnes doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19 všechny…

Babišova vláda podle expremiéra vymýtila korupci z nejvyšších pater…

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Rakušan: Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat…

25.01.2022 15:54 Pro případ vyhrocení situace na Ukrajině by Česká republika a Slovensko měly při opatřeních…

ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou i do podzimních voleb v koalici Spolu

25.01.2022 14:08 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci statutárního náměstka…

25.01.2022 13:57 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Sněmovna kvůli vetu SPD dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:29 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Předchozí vláda podle Babiše vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Někdejší šéfka ERÚ Vitásková chce kandidovat na prezidentku

25.01.2022 11:41 Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková bude kandidovat na prezidentku…

Výbor podpořil návrh, aby ředitelé škol mohli vyhlásit výuku na dálku nebo…

25.01.2022 11:32 Sněmovní školský výbor dnes podpořil předlohu, podle níž by ředitelé škol mohli v případě velkého…

Sněmovna platnost části pandemického zákona zřejmě omezí

25.01.2022 10:28 Sněmovna zřejmě omezí časovou platnost části pandemického zákona o vydávání protikoronavirových…

Na korupčním žebříčku Transparency International se pozice Česka nezměnila

25.01.2022 09:06 Česko na dnes zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí…

Bartoš diskutoval s eurokomisařkou o předsednictví či kyberbezpečnosti

24.01.2022 15:12 Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dnes s eurokomisařkou…

Související:

Právě se děje

reklama