Poslanci by mohli omezit svá vystoupení, aby na ranní schůzi vše stihli

Poslanci by při dnešní ranní mimořádné schůzi mohli omezit počet a dobu svých vystoupení, aby se za dvě hodiny před další naplánovanou schůzí stihla projednat úprava o dalším fungování dětských skupin, ale i předpis o sociálně-právní ochraně dětí. Novinářům to dnes řekl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Lidovci podle něj ocenili, že v případě dětských skupin ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ustoupila od svého původního návrhu. Předsedkyně sněmovního sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO) ale řekla, že se zkrácením vystoupení poslanců každého klubu na dvě minuty nesouhlasí.

"Považujeme oba ty zákony za důležité, takže nebudeme vystupovat nad rámec toho, co je potřeba. Jsme v situaci, kdy jsme se snažili ministryni přesvědčit, aby přistoupila ke změnám. Debata se vedla na výboru, kam patří, byl bych rád, aby se oba tisky projednaly," řekl novinářům Výborný. "Včera mě oslovila paní ministryně Maláčová, žádala o to, jestli bychom mohli zkrátit dobu vystoupení poslanců každého jednoho klubu na dvě minuty. To jsem musela odmítnout, je to opravdu krátká doba," uvedla Pastuchová.

První z mimořádných schůzí se třemi body na programu začíná v 09:00, už dvě hodiny nato je ale svolána další k návrhu poslanců SPD, který zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi. U něj lidovci naopak nepodpoří, aby se projednával i po 14:00, řekl Výborný. Pastuchová uvedla, že jí bylo předesláno, že tento bod bude obstruován.

Lidovecký poslanec ocenil kompromisní dohodu u předpisu o dětských skupinách. Podle původního návrhu se měly proměnit na jesle s přísnějšími pravidly. Část opozice vyjadřovala obavy, že by předloha vedla k likvidaci dětských skupin, které původně vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Podle společného pozměňovacího návrhu pětice vládních i opozičních stran, o kterém Sněmovna rozhodne, se ale skupiny na jesle nezmění a budou nadále i pro starší děti.

Díky kompromisu nehrozí kolaps dětských skupin poté, co skončí financování z unijních peněz, řekl Výborný. "Bude také možné, aby je navštěvovaly děti i po dovršení tří let až do povinné školní docházky. Řada obcí by nedokázala navýšit kapacity mateřských školek, aby o ty děti bylo postaráno," uvedl. Dětské skupiny využívá zhruba 400.000 rodin, zdůraznil. "Zůstávají tam některé sporné body, které se týkají zpřísnění podmínek pro provoz, nicméně ten výsledek považujeme za akceptovatelný," doplnil.

Piráti podle šéfa SPD Tomia Okamury chystají dlouhá vystoupení k zablokování druhé dnešní schůze k dávkám v hmotné nouzi. "Já předem avizuji, že pakliže budou Piráti opět řečnit a blokovat to, tak svoláme během léta další mimořádnou schůzi a znovu nastavíme zrcadlo Pirátům," řekl Okamura. V srpnu je podle něj totiž poslední možnost, jak s jistotou předpis v tomto volebním období prosadit. Kdyby ho poslanci podpořili v září a Senát ho vrátil, Sněmovna už by případné přehlasování horní komory do voleb nestihla, vysvětlil.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Změna bodového systému má podle Kupky podporu napříč Sněmovnou

Základní principy změny zákona, který by měl zjednodušit bodový systém pro řidiče, mají podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) podporu mezi poslanci. Chce, aby novela prošla Poslaneckou sněmovnou do poloviny roku. Kupka to řekl na tiskové konferenci po druhém čtení novely ve Sněmovně.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Marek Výborný (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 5 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 30 minutami

před 39 minutami

před 45 minutami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 56 minutami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 8 hodinami

Hrozba požárů kvůli suchu se rozšiřuje na další území, rozhodli meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli rozšířil výstrahu před nebezpečím požárů, které hrozí kvůli velkému půdnímu suchu a očekávanému slunnému počasí beze srážek. Nově se varování týká větší části Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy