Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté. Důvodem zvýšení schodku je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy. Vláda také připravila návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele a potřebuje i další výdaje na boj s pandemií.
Pro navýšení schodku hlasovalo 93 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Podporu vládnímu návrhu oznámil těsně před hlasováním předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté se před hlasováním ještě radili. Ostatní strany hlasovaly proti. Schválenou novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.
Podle oslovených ekonomů je navrhovaný schodek 500 miliard korun neopodstatněný. Současná ekonomická situace a nejnovější odhady vývoje ekonomiky by podle nich ospravedlňovaly schodek kolem 400 miliard korun. Podle vyjádření předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové z tohoto týdne je konsolidace veřejných financí ještě víc v nedohlednu. Zamrazilová řekla ve středu poslancům z rozpočtového výboru, že Česko tak narazí na takzvanou dluhovou brzdu už v roce 2024 a už předtím bude muset sáhnout ke zvyšování daní.
Například ekonom Komerční banky František Táborský uvedl, že zvýšení deficitu státního rozpočtu je zbytečné, a navíc prodraží obsluhu státního dluhu. "Již minulý rok vláda nedokázala utratit schválený rámec a letos to podle nás bude stejný případ. Navíc výdaje spojené s pandemii budou letos nižší než v minulém roce," uvedl. Finanční trhy navíc podle něj upraví svá očekávání ohledně emise českých státních dluhopisů. "To podle nás povede k rychlejšímu růstu jejich výnosů a zbytečnému zdražení obsluhy státního dluhu," dodal.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale argumentuje tím, že Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením a nejvyššími ratingy. "Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého stavu a masivní podporu ekonomiky nevypínat," prohlásila. Připomínala, že české veřejné finance patří mezi nejzdravější v Evropě. Ujišťovala také, že rozpočet neobsahuje ani korunu "vaty". Řekla také, že rozpočet s takto vysokými schodky nepředkládá s lehkým srdcem. "Kdo z vás věděl, že pandemie tady bude další rok? Ten kdo to věděl, musí být kouzelník," poznamenala.
Ministryně také řekla, že vláda nebude zvyšovat provozní výdaje. Počítá také se zmrazením platů státních úředníků a zaměstnanců. Ocenila i to, že Parlament schválil zmrazení platů ústavních činitelů.
Opoziční strany tradičně vládní návrh podrobily kritice. Za SPD odmítl podpořit zvýšení schodku poslanec Jan Hrnčíř. Zdůvodnil to například tím, že vláda odmítá v krizi šetřit na zbytných výdajích, mezi které zařadil například inkluzi ve školství nebo nákupy zahraniční vojenské techniky. "Za celý rok jste nenavrhli jediné chytré úsporné opatření," vytkl vládě Jan Jakob (TOP 09). Vládu obvinil, že po ní zůstane spálená země.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík obvinil vládu, že se chová stylem "po nás potopa". Uvedl, že snížení daní v daňovém balíčku si nyní budou muset občané zaplatit i s úroky. Také vyjádřil obavy z toho, že peníze z rozpočtu nemusí jít jen na pomoc podnikům poškozeným krizí, ale na předvolební dárky.
"Ten schodek je obří," řekl poslanec ODS Jan Skopeček. Navrhovaných 500 miliard je podle něj neodůvodnitelně vysoké číslo. Také mu vadilo to, že novela neobsahuje žádné úspory. "Vláda se dobrovolně a nezodpovědně připravila o 100 miliard příjmů a výsledkem je to, že nemá peníze na boj s pandemií a nemá peníze na covidové programy a další podporu všech postižených, a výsledkem je rekordní schodek 500 miliard korun," řekla místopředsedkyně a poslankyně STAN Věra Kovářová. Loni schválený daňový balíček připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy korun.
Rozpaky nad návrhem neskrývali ani někteří komunisté. "Ze sdělení ministryně financí, že vládní návrh novely rozpočtu je to nejlepší, co nás mohlo potkat, se mi ježí veškerá srst," uvedl na twitteru člen rozpočtového výboru Jiří Dolejš.
Související
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Poslanecká sněmovna , státní rozpočet , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 2 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 2 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 3 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 4 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 5 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 6 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 7 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
Návrat tramvají na Václavské náměstí má vliv i na to, jak se bude vystupovat na povrch z metra ve stanici Muzeum. Od pátku funguje nový výstup, který nahradí dva původní. V neděli se zároveň jiná cesta ven z vestibulu uzavře.
Zdroj: Jan Hrabě