Jeden z možných kandidátů na nového ministra školství, poslanec STAN Viktor Vojtko, dnes na twitteru uvedl, že nabídku vést ministerstvo školství nyní nemůže z osobních a rodinných důvodů přijmout. STAN chce nástupce Petra Gazdíka, který kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr odstoupí ke konci června, představit do konce tohoto týdne. Vláda dnes podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) záležitost neřešila.
"Vést ministerstvo školství je pro mne velmi lákavá výzva. Byl bych rád, kdyby vzdělávání u nás poskytovalo žákům a studentům co nejlepší startovací pozici do života. Nicméně po pečlivém zvážení nyní z osobních a rodinných důvodů nemohu nabídku na ministra školství přijmout," uvedl Vojtko, který působí i jako pedagog a vědec na Jihočeské univerzitě . O zlepšení českého školství hodlá usilovat i nadále. "Znám i kvalitu dalších kandidátů. Řadu názorů na vzdělávání s nimi sdílím, jsem proto pevně přesvědčen, že školství bude v dobrých rukou," dodal.
Podle serveru Seznam Zprávy zvažuje kandidaturu další poslanec STAN Ondřej Lochman, který pracoval v minulosti jako odborný pracovník v Národním institutu dětí a mládeže. ČTK dnes na dotaz neodpověděl. Další politici podle serveru už nabídku na vedení ministerstva školství odmítli, například poslanec Vladimír Balaš, Jan Berki nebo místostarostka středočeských Psár Martina Běťáková.
Také předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN) ČTK řekl, že debaty o své případné nominaci považuje jen za spekulace a nepočítá s tím, že by byl osloven. Rakušan na začátku týdne nevyloučil ani možnost oslovit bývalého ministra školství za ANO Roberta Plagu, který je Gazdíkovým politickým náměstkem. Plaga připustil, že by nabídku přijal, pokud by ji dostal.
Po úterním jednání koaličních lídrů už šéf STAN Vít Rakušan hovořil o tom, že kandidát na vládní post nebude mimo hnutí. V příštích dnech se chce s možnými adepty setkat a pak představit až "nejlepšího nezpochybnitelného kandidáta" v rámci svého hnutí. "Rozhodně popírám, že bychom snad museli hledat někde v externích vodách. V hnutí STAN máme mnoho lidí, kteří se školství dlouhodobě odborně věnují, opravdu mu rozumí a zvládnou i tu politickou funkci," uvedl Rakušan.
Síkela se dnes po jednání vlády odvolal na Rakušanovo vyjádření. "Máme kandidáty, vybereme kandidáta a na základě toho bude představen premiérovi a K5," řekl.
Aktuálně se děje
před 58 minutami
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno před 1 hodinou
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
před 2 hodinami
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
před 3 hodinami
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
před 4 hodinami
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 5 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 7 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 9 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 10 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 12 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 13 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
Americký prezident Donald Trump podepsal výkonné nařízení, kterým nariazuje oficiálním úřadům Spojených států přejmenovat Ontarijské jezero na „Jezero Amerika“. Tento krok přichází v době vyostřené obchodní války s Kanadou, která vzplanula po zkrachovalých jednáních a zavedení padesátiprocentních cel na vybrané kanadské zboží.
Zdroj: Libor Novák