Premiéři České republiky, Slovenska a Rakouska jsou proti ilegální migraci a nechtějí, aby se opakoval rok 2015, kdy do Evropy proudily davy uprchlíků. Novinářům to dnes po jednání v Lednici na Břeclavsku řekli premiéři Andrej Babiš (ANO), Eduard Heger a rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Vyjádřili se k situaci v Afghánistánu, kde se po odchodu spojeneckých vojáků dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Podle premiérů je potřeba pomáhat Afgháncům v jejich zemi nebo v sousedních státech. Podle odhadů Organizace spojených národů by mohlo prchnout do Evropy až půl milionu Afghánců.
"Máme povinnost podporovat lidi, proto se Rakousko rozhodlo vydat velkou částku peněz navíc, a to 18 milionů eur (asi 457 milionů korun) na podporu Afghánců v jejich sousedních zemích," uvedl Kurz. Podle něj je to snaha zmírnit jejich utrpení. "Nemůžeme ale připustit, aby se opakoval rok 2015. Jsme proti ilegální migraci. Budeme bojovat s převaděči a pašováním lidí, nemůže dojít k neřízenému migračnímu proudu do Evropy," uvedl rakouský kancléř.
Babiš uvedl, že předsedové všech tří vlád mají jednotný názor na boj proti pašerákům lidí. "Ilegální migranti platí za to, že přicházejí do Evopy. My tomu musíme zabránit mimo Evropu," zdůraznil český premiér.
Podle něj je třeba Afgháncům pomoct u nich doma. "V Evropě už pro ně fakt není místo," řekl Babiš. Kdyby se to nepodařilo, je podle něj na řadě druhé kolo jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. "Problém s migrací se stále vrací. Vidíme teď i novou situaci, ve které běloruský režím začíná využívat migraci jako hybridní zbraň," řekl Babiš. Dodal, že je nutné účelovou migraci z Běloruska zastavit, v čemž podle něj určitě pobaltské země dostanou absolutní podporu.
Litva, Lotyšsko, ale i Polsko čelí vlně ilegální migrace směřující z Běloruska. Premiéři těchto zemí společně s předsedkyní estonské vlády v srpnu obvinili běloruského prezidenta z plánování a organizování nynější migrační krize na běloruských hranicích. Podle těchto států i podle Evropské unie Alexandr Lukašenko záměrně umožňuje migrantům z Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je zároveň hranicí EU a schengenského prostoru volného pohybu. Chce se tak prý pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu.
Kurz doplnil, že je potřeba bojovat proti všem formám ilegální migrace. Uvedl, že nyní jsou postižené země na východě Evropy. "Ze západoevropského pohledu je nutné dodat, že my ostatní země zažíváme migrační tlak dlouhá léta. Je důležité mít ochranu vnějších hranic, rozhodným způsobem postupovat proti pašerákům a vysílat jasné signály všem zemím," řekl Kurz.
Související

Babiš chce hlasovat o nedůvěře vládě. Dělají z nás banánovou republiku, prohlásil

Orbán a Le Penová slaví. Výhra Nawrockého by mohla pomoci Babišovi, píše The Guardian
Andrej Babiš , Sebastian Kurz , Eduard Heger (ministr SR) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 1 hodinou

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 2 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 2 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 3 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 4 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 4 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 6 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
včera

Mimořádná zpráva Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
včera

Spekulace o příčině havárie letadla Air India se množí. Může to napáchat víc škody než užitku, varuje expertka
včera

Proč Izrael obešel Trumpa a riskuje válku s Íránem?
včera

Hnutí MAGA bije na poplach. Bojí se, že Trump zatáhne USA do války
včera

Po útocích je v Íránu téměř 80 mrtvých a 330 zraněných. Izraelci se chystají na protiúder, ve velkém skupují zásoby
včera

Mossad před údery propašoval zbraně na íránské území. Netanjahu bude dnes mluvit s Trumpem
včera

Trump dal Íránu potají ultimátum. Izraelské útoky přišly po jeho vypršení
včera
Není to jednorázová akce. Izrael bude bombardovat Írán, dokud nedosáhne svého
Izrael se připravuje na „dlouhodobou operaci“, uvedl v pátek mluvčí izraelské armády Effie Defrin. Podle něj bude armáda pokračovat ve vojenských akcích, dokud nebudou dosaženy válečné cíle, a to jak ve vztahu k napjaté situaci s Íránem, tak v rámci probíhající války v Pásmu Gazy.
Zdroj: Libor Novák